5 narzędzi stolarskich niezbędnych w domu
Podstawowe narzędzia do domowych napraw to między innymi śrubokręt krzyżakowy, metr, nóż uniwersalny czy młotek. Często pomijane są narzędzia stolarskie, które mogą być przydatne przy naprawie balustrad, czy instalowaniu nowego oświetlenia. Podczas, gdy narzędzia stolarskie mają złą reputację z powodu bycia zbyt specjalistycznymi, jest kilka z nich które są wręcz niezastąpione. Czy znasz pięć narzędzi stolarskich, które ułatwiają i uprzyjemniają pracę w domu? Co ważniejsze, czy wiesz, czemu powinieneś je zakupić?
Młotek ciesielski
Już w granicach 30-150 zł zakupisz całkiem przyzwoity młotek ciesielski. Wystrzegaj się młotków z zaokrąglonymi zębami, które służą raczej do jednej czynności, zamiast bycia uniwersalnymi. Ciągle służą dobrze jako ząb, ale też mogą się przydać podczas czynności wyburzeniowych (a ten, kto posiada dom wie, że czasem trzeba coś wyburzyć)
Piła ręczna
Podstawowa piła, preferowana długość to 30 cm z komfortowym uchwytem i wytrzymałą ramką, znajduje się w grupie podstawowych narzędzi, które powinieneś mieć zawsze. Wydaj około 100zł na dobrą piłę, a ona odwdzięczy Ci się latami dobrej pracy. Przecinanie płyty czy skracanie nogi od stołu nie wymaga użycia dużej mechanicznej piły.
Elektryczne wykrywacze metalu
Podstawowe zestawy domowe często nie zawierają wykrywaczy metalu. To pożyteczne narzędzie pozwoli wykryć Ci śruby, przewody bez potrzeby przeczesywania całej ściany. Magnetyczne wykrywacze są w porządku, i nie powinny być zbyt drogie.
Szlifierka mimośrodowa
Koszt szlifierki może wynieść od 200 do 400 zł. To narzędzie pozwoli Ci szybko wypolerować powierzchnie drzwi, stołów, blatów, czy prawie wszystkiego co wymaga pozbycia się warstwy farby. Dodatkowo jest to lepsze rozwiązani od ciężkiej pracy i użycia materiałów ściernych typu papier. Nie ma znaczenia czy jesteś nowym czy doświadczonym majsterkowiczem, ta szlifierka jest tym, co powinieneś mieć zawsze w swoim domowym zaciszu.
Zestaw zacisków
Skoro będziesz (a będziesz na pewno) pracował z dość dużą ilością kleju do drewna, zawsze powinieneś mieć przy sobie kilka zacisków, które złączą dwie drewniane powierzchnie razem. Przykładowo, kilka zacisków przyda się podczas naprawy szafki kuchennej. Bezsensowne wydaje się użycie zszywek i gwoździ, klej stanowi w tym przypadku jedyne rozsądne wyjście. Ściskanie dwóch powierzchni razem zaciskami pomaga im skleić się dobrze.
Zobacz także: Obróbka drewna w domu