ABC cynamonowca i jego drewna
Cynamonowiec to rodzaj drzew kojarzonych powszechnie z wytwarzaną z nich przyprawą. Warto jednak pamiętać, że nie ze wszystkich można wyprodukować cynamon, a do tego, liczącego ponad pięćdziesiąt gatunków, rodzaju należą także rośliny o zupełnie innych, większości z nas na pewno nieznanych, zastosowaniach.
Cynamonowiec – pochodzenie i charakterystyka
Należy do rodziny wawrzynowatych, a przedstawicieli tego gatunku spotkać można we wszystkich suchych, tropikalnych lasach rozciągających się od Sri Lanki aż po wschodnie krańce Chin i Japonię.
Wszystkie z nich są wiecznie zielonymi drzewami o sporej wysokości, najwyższe egzemplarze osiągać mogą nawet dziesięć metrów. Najłatwiej rozpoznać go można dzięki liściom – są bowiem dość duże, mają podłużny kształt i specyficzną, przypominającą skórę, fakturę, a najmłodsze mają charakterystyczne, czerwonawe ubarwienie. To właśnie z nich – oraz niewielkich kwiatów – wytwarza się ceniony w medycynie naturalnej, znany od ponad trzech tysięcy lat, olejek cynamonowy. Łagodzi on stany zapalne, przeziębienia i powikłania po grypie, a także pozytywnie wpływa na skórę. Zobacz także: olejek sandałowy.
Zastosowanie cynamonowca
Przyprawę, dzięki której wszyscy znamy drzewa tego rodzaju otrzymuje się z kory tylko jednego gatunku – cynamonowca cejlońskiego. Poza nim, często uprawiany jest również cynamonowiec kamforowy, którego kora, jak nietrudno się domyśleć, jest źródłem otrzymywanego w wyniku parowej destylacji olejku kamforowego. Kolejnym olejkiem, który wytwarza się z drzew tego rodzaju, jest kasja, która pochodzi z liści i pędów cynamonowca wonnego.
Na tym jednak zastosowanie cynamonowca się nie kończy – dawniej był bowiem źródłem drewna cenionego w rzemiośle artystycznym i meblarstwie. Produkowanego z niego ozdobne szafy czy rzeźby znajdywały miejsce na dworach japońskich i chińskich cesarzy, a także innych wpływowych ludzi Dalekiego Wschodu. Obecnie gospodarcze znaczenie drewna cynamonowego spadło na rzecz pozyskiwanego z tej rośliny olejku oraz jej sproszkowanej kory, jednak nadal na całym świecie spotkać można oryginalne i cenne meble, będące prawdziwymi dziełami sztuki użytkowej.
Zdjęcia: Wikipedia