Treść główna

Porady Ciekawostki ABC drewna tatajuba

ABC drewna tatajuba

Tatajuba to jeden z najpopularniejszych na świecie gatunków drewna pochodzących z Ameryki Południowej. Rośnie na całym jej niemal obszarze, zajmując stanowiska w lasach górskich, podzwrotnikowych czy równikowych, a jej uprawy spotkać można między innymi w Brazylii, Urugwaju, Paragwaju czy Argentynie. W porównaniu do innych gatunków egzotycznych, tatajuba jest drzewem stosunkowo niewielkim i osiąga „zaledwie” osiemnaście metrów wysokości i szerokość pnia do nieco ponad pół metra.

tatajuba

Tatajuba – charakterystyka

Biel tatajuby przybiera rozmaite odcienie koloru białego i kremowego, zaś twardziel jest żółtawa, a pod wpływem światła ciemnieje, stając się nawet ciemnobrązowa. Tatajuba jest wysoko ceniona przede wszystkim dzięki swojej dużej odporności na procesy gnilne, dobrze radzi sobie również z termitami, owadami czy grzybami. Użytkownicy tego drewna powinni jednak pamiętać o tym, by starannie wybierać preparaty do jego konserwacji, bowiem większość z nich jest dla niego zagrożeniem. Tatajuba charakteryzuje się także gęstym uwłóknieniem, drobną, trudno zauważalną teksturą, a pod wpływem promieni słonecznych ulega naturalnemu procesowi patynowania.

tatajuba

Tatajuba – twarde i odporne drewno

Tatajuba, tak jak inne gatunki egzotyczne, wykazuje się doskonałą trwałością – pod warunkiem jednak, że będziemy się o nią prawidło troszczyć. Poza unikaniem wspomnianych środków ochrony drewna, warto też regularnie olejować wykonane z niego przedmioty – najlepiej w tym celu sprawdzi się olej lniany bądź teakowy – chociaż i bez tego na pewno będą one służyć nam dość długo. Wytrzymałość tatajuby zwiększa zawartość krzemu, który chroni go przez niszczycielskim wpływem wody morskiej.

Tatajuba wykazuje także sporą, jak na drewno egzotyczne, zdolność do szybkiego suszenia. Łatwo poddaje się też wszelkiego rodzaju obróbce, jednak z uwagi na dużą twardość należy użyć do niej sporej siły – dlatego też odbywa się ona właściwie tylko z użyciem elektronarzędzi i maszyn.

Tatajuba, posiadając wiele zalet, nie jest jednak pozbawiona wad, wśród których najczęściej zdarzają się ubytki w strukturze, wypadające sęki, próchnica i kieszenie żywiczne, a ponadto obróbka mechaniczna może na jego powierzchni zostawić widoczne ślady. Niektóre partie tatajuby mogą też pękać i pęcznieć zmieniając kształt.

Cena i zastosowanie tatjuby

Dzięki temu, że dobrze radzi sobie w kontakcie z wodą morską, tatajuba jest często wykorzystywana do produkcji kadłubów i innych części łodzi. Duża twardość sprawia zaś, że jest ona wysoko ceniona jako surowiec na podłogi, tarasy czy elewacje zewnętrzne budynków. Zobacz: jakie drewno na podłogi?

Jeden metr kwadratowy tatajuby kosztuje około pięćdziesięciu złotych, czyniąc ją jednym z najtańszych gatunków egzotycznych.

Zdjęcia: Wooddatabaseterritoriodobrincar.