ABC sosny wydmowej
Sosna wydmowa to jedno z drzew iglastych, mających swoje korzenie w Ameryce Północnej. Jej skupiska znajdują się na jej zachodnim wybrzeżu, na niewielkich wysokościach. Sosna wydmowa, od lat wykorzystywana jest przez ludzi w przemyśle budowlanym oraz papierniczym. Drzewo zostało sprowadzone do Europy i do dziś możemy je tam oglądać, również na ziemiach polskich.
Skąd pochodzi sosna wydmowa?
Sosna wydmowa wywodzi się z zachodniej części Ameryki Północnej. Możemy ją spotkać na terenach do 3500 m n.p.m. Jej zasięg obejmuje Kanadę, Stany Zjednoczone oraz Meksyk. W XIX wieku, nastąpiła introdukcja gatunku do Europy. Obecnie możemy go spotkać w krajach skandynawskich. w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Również w Polsce znajdują się okazy sosny wydmowej. Są one w okolicach Szczytna czy Manowa.
Zobacz także: gatunki sosny
Podgatunki sosny wydmowej
Wyróżniamy trzy podgatunki oraz dwie odmiany sosny wydmowej. Pierwszym z nich jest Contorta. Dzieli się on na odmiany Controrta znajdujące się na wybrzeżu Pacyfiku oraz Bolanderi, które można znaleźć na wybrzeżu Kalifornii. Innym podgatunkiem jest Latifolia lubiący wyższe tereny. Znajdziemy go między innymi w Górach Skalistych. Ostatnim podgatunkiem jest Murrayana, który możemy znaleźć w Górach Kaskadowych.
Sosna wydmowa – charakterystyka drewna
Drewno otrzymywane z sosny wydmowej wykorzystywane jest w wielu pracach budowlanych ze względu na swoją wytrzymałość. Sosna wydmowa charakteryzuje się szybkim wzrostem, co również jest doceniane oraz przydatne.
Zobacz także: Podkłady kolejowe z drewna
Zastosowanie drewna z sosny wydmowej
Sosna wydmowa wykorzystywana jest głównie w budownictwie. W Ameryce Północnej stanowi ona solidny budulec, który został wykorzystany na przykład przy budowie podkładów kolejowych. Amerykanie używają go również do tworzenia innych lekkich wykończeń drewnianych, na przykład boazerii czy słupków. W Europie, a głównie w Finlandii, sosna wydmowa wykorzystywana była głównie w przemyśle papierniczym. Drewno nadaje się również do użycia go jako opał. Sosna rzadko przeznaczana jest na cele ozdobne, ze względu na swoje suche gałęzie.
Zdjęcia: Walter Siegmund via Wikipedia