Treść główna

Porady Ciekawostki ABC sosny wydmowej

ABC sosny wydmowej

Sosna wydmowa to jedno z drzew iglastych, mających swoje korzenie w Ameryce Północnej. Jej skupiska znajdują się na jej zachodnim wybrzeżu, na niewielkich wysokościach. Sosna wydmowa, od lat wykorzystywana jest przez ludzi w przemyśle budowlanym oraz papierniczym. Drzewo zostało sprowadzone do Europy i do dziś możemy je tam oglądać, również na ziemiach polskich.

sosna wydmowa, gatunki sosny

Skąd pochodzi sosna wydmowa?

Sosna wydmowa wywodzi się z zachodniej części Ameryki Północnej. Możemy ją spotkać na terenach do 3500 m n.p.m. Jej zasięg obejmuje Kanadę, Stany Zjednoczone oraz Meksyk. W XIX wieku, nastąpiła introdukcja gatunku do Europy. Obecnie możemy go spotkać w krajach skandynawskich. w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Również w Polsce znajdują się okazy sosny wydmowej. Są one w okolicach Szczytna czy Manowa.

Zobacz także: gatunki sosny

Podgatunki sosny wydmowej

Wyróżniamy trzy podgatunki oraz dwie odmiany sosny wydmowej. Pierwszym z nich jest Contorta. Dzieli się on na odmiany Controrta znajdujące się na wybrzeżu Pacyfiku oraz Bolanderi, które można znaleźć na wybrzeżu Kalifornii. Innym podgatunkiem jest Latifolia lubiący wyższe tereny. Znajdziemy go między innymi w Górach Skalistych. Ostatnim podgatunkiem jest Murrayana, który możemy znaleźć w Górach Kaskadowych.

sosna wydmowa, gatunki sosny

Sosna wydmowa – charakterystyka drewna

Drewno otrzymywane z sosny wydmowej wykorzystywane jest w wielu pracach budowlanych ze względu na swoją wytrzymałość. Sosna wydmowa charakteryzuje się szybkim wzrostem, co również jest doceniane oraz przydatne.

Zobacz także: Podkłady kolejowe z drewna

Zastosowanie drewna z sosny wydmowej

Sosna wydmowa wykorzystywana jest głównie w budownictwie. W Ameryce Północnej stanowi ona solidny budulec, który został wykorzystany na przykład przy budowie podkładów kolejowych. Amerykanie używają go również do tworzenia innych lekkich wykończeń drewnianych, na przykład boazerii czy słupków. W Europie, a głównie w Finlandii, sosna wydmowa wykorzystywana była głównie w przemyśle papierniczym. Drewno nadaje się również do użycia go jako opał. Sosna rzadko przeznaczana jest na cele ozdobne, ze względu na swoje suche gałęzie.

Zdjęcia: Walter Siegmund via Wikipedia