Agar – cenne drewno agarowe
Łacińska nazwa drewna agarowego brzmi Aquilaria agallocha. Jest to drewno nazywane czasem najdroższym drewnem na świecie – mimo ceny jest jednak bardzo popularne z uwagi na swoje cechy i piękną prezencję. Drewno agarowe zwane jest też drewnem aloesowym, kalambakowym (eaglewood), ale jego popularne nazwy to również gaharu, agalocha i – w języku arabskim – oud (oudh, aoudh). Co warto o nim wiedzieć?
Drewno agarowe – podstawowe informacje
Drewno agarowe jest żywicznym drewnem twardzielowym. Wytwarzane jest z drzew z gatunku Aquilaria, Aetoxylon oraz Gonystylus, czyli drzew należących do rodziny wawrzynkowatych. To ten pierwszy gatunek – Aquilaria – jest najczęstszym dostarczycielem drewna agarowego. Jest to wiecznie zielone, szybko rosnące drzewo – a drewno agarowe jest bardzo nietypowe, ponieważ tworzy się w reakcji na infekcje grzybicze lub bakteryjne.
Zobacz także: drewno ramin
Drzewa zarażane pleśnią pasożytniczą wydzielają w zranionych obszarach specjalny olejek, który z czasem twardnieje i ciemnieje, stając się ciemnobrązowy, a nawet czarny. To właśnie ów zastygła żywica jest znanym na świecie drewnem agarowym – zbieracze odcinają zainfekowane obszary, by drzewo mogło go wytworzyć jeszcze więcej. Drewno agarowe zbierane jest w całej Azji, a głównie w Azji Południowej oraz w Azji Południowo-Wschodniej. Uprawa drewna rozprzestrzeniła się w Indonezji i Malezji, między innymi w Bangladeszu, Bhutanie, Indiach, Laosie, Papui Nowej Gwinei, we Wietnamie oraz Myanmarze.
Drewno agarowe – charakterystyka
Według legendy drzewo z którego produkuje się drewno agarowe było jedynym drzewem rosnącym w Rajskim Ogrodzie, które pozwolono ściąć Adamowi i Ewie. Drewno agarowe jest drogie, lecz również i bardzo popularne – jego popularność znacznie wzrosła w latach 70 XX wieku i stan ten utrzymuje się do dziś. Jest to drewno cięższe od wody. Będąc świeże ma niewielką wartość, choć jest wówczas miękkie, lekkie, łatwe w obróbce i elastyczne. Im starsze i ciemniejsze drewno, tym staje się cięższe – i tym jest droższe. Drewno świetnie się czuje w wilgotnym klimacie, ale doskonale znosi także długie prażenie na słońcu. Można więc nazwać drewno agarowe uniwersalnym.
Zobacz także: figowiec pospolity
Drewno agarowe – zastosowanie
Agar posiada niezwykły zapach, opisywany jako drzewno-balsamiczny, z gorzko-słodkimi nutami – dlatego właśnie jest często używane w przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym. Drewno znajduje zastosowanie w produkcji kadzidła, a nawet wykorzystywane jest w medycynie azjatyckiej, do leczenia marskości wątroby i nowotworów.
Zdjęcia: Wikipedia