Amarant – ABC drewna
Wśród gatunków drewna egzotycznego na uwagę zasługuje ciężkie, bardzo twarde drewno amarantowe.
Amarant – pochodzenie i występowanie drewna
Drewno amarant, z j. franc. bois violet, a z j. ang. purpleheart, z j. niem. Violettholz, jest gatunkiem drewna pozyskiwanym z drzew z rodzaju Peltogyne przez plemię Detarieae. Drzewa te rosną w Ameryce Środkowej i Południowej.
Amarant – charakterystyka drewna
Atutem drewna amarant jest jego wysoki ciężar i twardość, ale jednocześnie łatwo poddaje się obróbce, m.in. skrawaniu na forniry. Posiada dekoracyjne usłojenie i charakterystyczną, różowo-fioletową barwę co sprawia, że świetnie nadaje się do dekorowania wnętrz.
Gęstość drewna amarant wynosi 900kg/m3. Łatwo się go klei i poleruje, a do obróbki mechanicznej należy wykorzystywać ostre narzędzia. Jest odporne na zużycie i szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych i biologicznych. Kontakt z pyłem amarantu powstającym podczas obróbki tego drewna może wpływać ujemnie na zdrowie człowieka, drażniąc skórę i oczy. Wilgotność drewna określana jest jako drewno powietrzno-suche.
Zobacz także: Platan klonolistny
Zastosowanie drewna amarant
Amarant wykorzystywany jest do wielu celów, między innymi jako drewno konstrukcyjne w stolarce budowlanej zewnętrznej i wewnętrznej, na potrzeby stolarki okiennej i drzwiowej czy produkcji podłóg. Można go z powodzeniem stosować w meblarstwie do wytwarzania parkietów, boazerii dekoracyjnych, intarsji, elementów tocznych i oklein. Także w galanterii drewnianej i przy wyrobie produktów artystycznych amarant ma swoje stałe miejsce. Wykonuje się z niego sprzęt sportowy, wyposażenie wagonów kolejowych i wysokiej klasy statków. Dzięki szczególnej barwie, drewno amarant stosowane jest do produkcji instrumentów muzycznych, rękojeści noży, schodów czy też wszelkiego typu elementów dekoracyjnych we wnętrzach domów i mieszkań.
Ciekawostka
Nazwa „amarant” wykorzystywana jest nie tylko do określenia gatunku drewna egzotycznego, ale również koloru – ciemnoróżowego, intensywnego, modnego w ostatnich sezonach w wśród kobiet.
Zdjęcia: Wood-database