Treść główna

Porady Ciekawostki Amazakoe ( Ovangkol) – ABC drewna amazakoe

Amazakoe ( Ovangkol) – ABC drewna amazakoe

Istnieje wiele rodzajów drewna egzotycznego, które znajduje zastosowanie w budownictwie, przy wykańczaniu wnętrz, w stolarce i przy produkcji innych przedmiotów drewnianych. Jednym z nich jest drewno amazakoe.

ovangkol, amazakoe, drewno egzotyczne

Amazakoe – pochodzenie i występowanie

Amazakoe jest drewnem egzotycznym, występującym pod łacińską nazwą Guibourtia ehie. W przemyśle drzewnym w zależności od kraju, w którym sprzedawane jest takie drewno, można spotkać się i z innymi jego nazwami:

  • amazakoue,
  • amazaque,
  • amazoue,
  • shedua,
  • ovangkol.

Gatunek ten pochodzi z Afryki Zachodniej. Drzewa amazakou osiągają wysokość do 20 metrów i przeciętną średnicę pnia do około 80 cm.

Amazakoe – charakterystyka drewna

Cechą charakterystyczną drewna amazakoe jest duży ciężar i jego kolor – drewno występuje w odcieniach od żółto-brązowego do ciemnobrązowego i może mieć szare lub nawet całkowicie czarne paski. Godny uwagi jest wzorzysty rysunek drewna, nadający mu wysokich walorów estetycznych.

ovangkol, amazakoe, drewno egzotyczne

Drewno amazakoe jest trwałe, wytrzymałe i wykazuje się dosyć dobrą elastycznością. Jest odporne na wpływ czynników biologicznych i atmosferycznych. Nadaje się do obróbki mechanicznej. Po wysuszeniu drewna nabiera ono szarobrązowej barwy. Suszenie przebiega powoli, ale jest skuteczne. Ma strukturę równomierną i zwartą. Drewno to jest ciężkie do impregnacji (zobacz także:impregnowanie drewna), ponieważ jego przesiąkliwość jest słaba.

Drewno smazakoe – zastosowanie

Egzotyczny gatunek drewna amazakoe wykorzystywany jest powszechnie do wytwarzania różnych instrumentów muzycznych, głównie płyt tylnych i boków gitar akustycznych. Można dzięki niemu uzyskać pełne żywego basu brzmienie i dobrze określonymi tonami wysokimi brzmieniem. Buduje się z niego korpusy gitar elektrycznych i gitar basowych. Jeśli drewno amazakoe posiada wzorzysty rysunek, stosuje się je na płyty przednie korpusów oraz czoła główek gitarowych. Można produkować z niego okleiny, ekskluzywne elementy wykańczania wnętrz i meble. Nadaje się na wykonanie desek parkietowych i schodów.

Zobacz także: Instrumenty z drewna

Ciekawostki

Drewno amazakoe jest wykorzystywane do produkcji gitar i basów Mauones, m.in. Jabba, Comodous, Elegance, Slogan, Regius, Setius, Victorious, Sonorious, Caledonius czy Prestige.

Zdjęcia: Wood-database