Treść główna

Porady Ciekawostki Amboina (Amboyna) – cenne, rzadkie drewno

Amboina (Amboyna) – cenne, rzadkie drewno

Moda na drewno egzotyczne wykorzystywane we wnętrzach mieszkalnych i biurowych trwa w najlepsze. Jednym z gatunków rzadko spotykanych drzew stosowanych m.in. w stolarstwie jest Amboina.

drewno amboyna, amboina

Amboina – nazwa i pochodzenie

Drzewo Amboina lub Amboyna, to właściwie Pterocarpus indicus, malajski padauak czy różanecznik z Nowej Gwinei i mahoń afinejski. Pochodzi ono z południowo-wschodniej Azji, rośnie także w północnej Australii, na zachodnich wybrzeżach Oceanu Spokojnego, w Kambodży, na południu Chin, w Timorze Wschodnim, w Papui-Nowej Gwinei, na Filipinach, w Indonezji i Malezji, na Wyspach Saloomona, Wyspach Ryukyu oraz w Tajlandii i w Wietnamie. Na Filipinach drzewo Amboina nazywane jest Narra, w Indonezji Sonokembang, w Kambodży Tnug, a w Indonezji, Malezji i Singapurze – Angsana lub Sena.

Zobacz także: drewno pink ivory

Charakterystyka drewna Amboina

W stanie naturalnym drzewa Amboina są duże – dorastają do 30-40 m wysokości. Mają około 2 metrów średnicy. Większość gatunków Amboyny preferuje sezonową pogodę, ale Pterocarpus indicus woli lasy deszczowe.
Drewno Amboina jest odporne na działanie termitów. To drewno liściaste, o purpurowej barwie, pachnące różami. Amboyna należy do najdroższych i zarazem najchętniej kupowanych gatunków drewna egzotycznego. Sprzedaje się go jako fornir lub małe wykrojniki. Niekiedy drewno to przybiera jaśniejszą, żółtawo-brązową barwę w sercu słojów.

drewno amboyna, amboina

Amboina – zastosowanie

Drewno Amboina znajduje zastosowanie między innymi przy produkcji instrumentów muzycznych, na przykład gitar klasycznych. Z Amboiny są skrawane cienkie forniry wykorzystywane do pokrywania mebli wszelkiego rodzaju. Używa się ich do dekoracji oraz do produkcji mebli. Wytwarza się z nich także rękojeści do noży oraz pistoletów. Czerwono-brązowa Amboina jest także stosowana do wykańczania wnętrz najbardziej luksusowych, drogich samochodów osobowych.

Zobacz także: drewno osage orange

Ciekawostka

W okresie od XVI do XVIII wieku drzewo Amboina stosowano jako źródło tradycyjnego moczopędnego leku, pod nazwą lignum nephriticum. Amboina jest uznawana za narodowe drzewo Filipin.

Zdjęcia: Wood-database