Treść główna

Porady Ciekawostki Ambrowiec balsamiczny i jego drewno

Ambrowiec balsamiczny i jego drewno

Ambrowiec balsamiczny to gatunek drzewa, zwany również ambrowcem amerykańskim, albo styrakowcem amerykańskim. Łacińska nazwa tej rośliny to Liquidambar styraciflua. Drzewo pochodzi z Ameryki Środkowej oraz Ameryki Północnej, ale uprawiane jest w różnych częściach świata, zatem można je spotkać i w wielu innych miejscach. Ambrowiec balsamiczny znany jest przede wszystkim z uwagi na żywicę, która znajduje zastosowanie w medycynie, przemyśle kosmetycznym, a nawet w przemyśle spożywczym. Warto jednak dowiedzieć się więcej również i o samym drewnie – uznawanym za bardzo ekskluzywne!

ambrowiec balsamiczny

Ambrowiec balsamiczny – charakterystyka drewna

Ambrowiec amerykański jest liściastym drzewem, dorastającym aż do 45 metrów wysokości. Posiada kopulastą, szeroką kopułę, masywny pień oraz liście przypominające te klonowe. Pień oraz pędy pokryte są zaś porowatą korą. Jeśli chodzi o samo drewno, jest ono czerwonawo-brązowe. Posiada ciemniejsze smugi i cętki, które jeszcze dodają mu atrakcyjności. Z drugiej strony jest jednak ciężkie w obróbce oraz bardzo twarde. Przypomina pod wieloma względami drewno dębowe – jest przez to bardzo cenione.

Ambrowiec balsamiczny – zastosowanie drewna

Ambrowiec balsamiczny sam w sobie używany jest przede wszystkim w celach leczniczych – nawet z jego wonnej żywicy przygotowywany jest środek wykrztuśny, pomagający chorym. Używa się jej również do tworzenia gum do żucia. Jeśli zaś chodzi o drewno, używane jest ono przede wszystkim do tworzenia ekskluzywnych mebli. Znajduje zastosowanie również w stolarce otworowej, a kiedyś używane było nawet do tworzenia opakowań transportowych oraz rozmaitych skrzynek.

ambrowiec balsamiczny

Zobacz także: stolarka i jej podział

Ambrowiec balsamiczny – ciekawostki

Ambrowiec balsamiczny jest drzewem uznawanym za bardzo ozdobne. Dlatego też sadzi się je w parkach i ogrodach. Pewne jego odmiany mogą być również trzymane w skrzynkach i doniczkach – a zatem stawia się je na przykład na tarasach czy balkonach. Każdy ambrowiec najpiękniej prezentuje się jesienią, jednak ładnie wygląda przez cały rok. Stąd jego niezwykła – rosnąca zresztą – popularność.

Zdjęcia: Famartin, Shane Vaughn via Wikipedia