Treść główna

Porady Ciekawostki Anadenanthera colubrina i jej twarde drewno

Anadenanthera colubrina i jej twarde drewno

Anadenanthera colubrina to gatunek drzewa, należącego do rodziny bobowatych, które występuje w Ameryce Południowej oraz na Karaibach. Inne nazwy tego drzewa to: Vilca, Huilco, Wilco, Cebil, i Angico. Nazwa lokalna nawiązuje często do sakralnej użyteczności drzewa, które używane jest w wielu różnych rytuałach. Gdzie konkretnie można je spotkać? W Argentynie, Boliwii, Brazylii, Ekwadorze, Paragwaju, Peru, na Kubie oraz na Mauritiusie.

anadenanthera colubrina, drewno egzotyczne

Anadenanthera colubrina – charakterystyka drewna

Drzewo dorasta do 5-20 metrów. Może być więc bardzo wysokie. Posiada ciernisty pień, charakterystyczne, podobne do mimoz liście, a także kwiaty od września do grudnia. Ma czerwonawo-brązową twardziel, z czasem występującymi na niej, ciemniejszymi smugami. Biel jest za to wyraźnie widoczna i jasnoróżowa. Niestety, jest to drewno trudne w obróbce, którego nawet gwoździowanie wymaga wcześniejszego wywiercenia otworów. Jest jednak łatwe w klejeniu i bardzo odporne – zarówno na działanie grzybów, jak i szkodników.

Zobacz także: Modrzejec kampechiański

Anadenanthera colubrina – zastosowanie drewna

Drewno znajduje szerokie zastosowanie przede wszystkim w meblarstwie oraz do tworzenia wysokiej jakości podłóg i narzędzi. Wykonuje się z niego ramy drzwiowe i okienne, maszty cumownicze oraz podkłady kolejowe. Niegdyś było używane nawet w budownictwie. W rodzimych krajach jest stosowane do tworzenia ogrodzeń, jak również jako opał (przede wszystkim do gotowania), ponieważ długo się pali i daje duży, mocny płomień. Z takiego drewna wykonuje się również wysokiej jakości wyroby stolarskie i elementy wyposażenia wnętrz – nawet te ozdobne.

anadenanthera colubrina, drewno egzotyczne

Zobacz także: ambrowiec balsamiczny

Anadenanthera colubrina – ciekawostki o drewnie

Warto wiedzieć, że drzewo Anadenanthera colubrina używane jest w wielu ceremoniach i rytuałach uzdrawiania, ponieważ z jego nasion można produkować psychoaktywną tabakę. Jest to drzewo indukujące mistyczne i duchowe doświadczenia, przypominające odmienne stany świadomości osiągane między innymi przez szamanów. Stosowane jest również w lokalnej medycynie ludowej do leczenia niektórych schorzeń.

Zdjęcia: Lars Curfs via Wikipedia