Treść główna

Porady Ciekawostki Angelim Pedra – ABC drewna

Angelim Pedra – ABC drewna

Angelim Pedra to drzewo, które można spotkać w Ameryce Południowej. Inne nazwy tej rośliny to Para Angelim, Rocky Deck, Apitong, Brazilian Keruing, Angel’s Heart. Nazwa łacińska zaś to Hymenolobium excelsum. Na drzewo warto zwrócić uwagę, ponieważ jest cenione z uwagi na swój wygląd oraz doskonałe, dosyć łatwe w obróbce, a naprawdę wytrzymałe drewno.

angelim pedra, drewno egzotyczne

Angelim Pedra – charakterystyka drewna

Drzewo Angelim Pedra dorasta nawet do 36 metrów wysokości, a średnica jego pnia może mieć nawet 5 metrów. Samo drewno posiada czerwono-brązowy kolor, z nieco jaśniejszymi włóknami, choć spotykane są również wersje z drewnem brązowo-żółtym. To drewno bardzo trwałe, odporne, wytrzymałe, a także twarde, któremu nie są straszne owady i trudne warunki atmosferyczne – naprawdę świetnie je znosi. Posiada charakterystyczny zapach, który jednak ulatnia się po jakimś czasie od ścięcia. Ma średnią gęstość, mały połysk i w odpowiedzi na przykład na duże nasłonecznienie może ciemnieć oraz pokrywać się patyną, który to proces można spowolnić zabezpieczając drewno specjalnymi środkami.

Zobacz także: Drewno egzotyczne Ohia

angelim pedra, drewno egzotyczne

Angelim Pedra – zastosowanie

Drewno Angelim Pedra znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle, ponieważ wykazuje się odpowiednią trwałością i odpornością. Dość dobrze poddaje się obróbce takiej jak piłowanie, zbijanie czy wykańczanie. Czasem pozostają po tych czynnościach drobne ślady narzędzi, jednak ogólnie drewno jest bardzo lubiane i cenione. Wykorzystuje się je w stolarce wnętrz oraz do wykonywania drewnianych elementów zewnętrznych. Nadaje się na drzwi, ławki, okładziny czy tarasy – ma wiele zastosowań.

Zobacz także: Peroba Rosa

Angelim Pedra – ciekawostki

Nie wszyscy wiedzą, że drewno Angelim Pedra może w czasie jego użytkowania wydawać charakterystyczne dźwięki. Może również posiadać nieco ciemnych plam na powierzchni, które są skutkiem oddziaływania drobnoustrojów i bakterii – ale nie tych rodzimych dla niego, lecz występujących w Europie. Nie ma to jednak znaczenia dla ogólnego piękna drewna, które nabiera przez to większego charakteru.

Zdjęcia: Gone-Walkabout via Flickr, Wood-database.com