Treść główna

Porady Ciekawostki Arakuria – drewno egzotyczne

Arakuria – drewno egzotyczne

Araukaria, czyli igława, to rodzaj iglastych drzew, należących do rodziny araukariowatych. Rodzina ta łącznie liczy dziewiętnaście gatunków, z czego tylko dwa można spotkać w południowej części Ameryki Południowej, natomiast pozostałe siedemnaście rośnie we wschodniej Australii, Nowej Gwinei i Nowej Kaledonii.

araukaria, igława

Nazwa gatunku wywodzi się od Indian Arakunów, nota bene rdzennych mieszkańców Chile, którzy zajmowali tereny, na których rosły te drzewa.
Najczęściej ą to drzewa dwupienne, wiecznie zielone, a ich charakterystyczną cechą jest regularny przekrój. Gatunki należące do rodziny igłowatych podzielone zostały na dwie sekcje – sekcję Araucaria oraz Eutacta. W pierwszej sekcji znajdują się cztery gatunki – araukaria chilijska, brazylijska, araukaria bidwilla oraz araukaria hunsteinii.
W drugiej grupie znajduje się kilkanaście odmian.

Drewno Araukaria i jego zalety

Drewno araukaria to gatunek drobnowóknisty, o żółtawej barwie, delikatnie żyłowanej. Drewno to jest bardzo twarde i lekkie jednocześnie. Jest to bardzo ceniony gatunek drewna użytkowego, znajdujący zastosowanie w wielu dziedzinach, m. in. budownictwie, przemyśle żeglarskim oraz stolarstwie.
Drewno araukaria posiada dobre właściwości mechaniczne, mimo znacznego stopnia twardości, jest ono w miarę łatwe w obróbce, choć wymaga odpowiedniego przygotowania.

araukaria, igława

Ważną kwestią w zakresie obróbki drewna jest jego suszenie. Pierwszym krokiem jest usunięcie nadmiaru wody gromadzonej przez drzewa, w dalszej kolejności wykonywane jest właściwe suszenie – jest to zabieg czasochłonny, aczkolwiek warto podkreślić, że uzyskane efekty potrafią zaskoczyć nie tylko na płaszczyźnie estetyczno-wizualnej. Niepodważalną zaletą drewna araukaria jest wytrzymałość i odporność na czynniki zewnętrzne oraz ścieranie.

Drewno araukaria – zastosowanie

Drewno araukaria, poddane odpowiedniej obróbce i zaimpregnowane, to doskonały materiał konstrukcyjny i wykończeniowy. Zazwyczaj jest to drewno gładkie, pozbawione sęków i nierówności, dzięki czemu sprawdza się jako materiał do budowy drewnianych domów oraz więźb dachowych.
Zdjęcia: thinboyfatter, Liné1 via Wikipedia