Architektura drewniana
Drewno od wieków stanowi ważny, a niekiedy podstawowy budulec w architekturze i wykończeniach wnętrz. Architektura drewniana ma bogatą historię i nadal jest wykorzystywana w praktyce.
Architektura drewniana – definicja i podział
Pod pojęciem architektura drewniana należy rozumieć architekturę wykorzystującą przede wszystkim drewniane elementy konstrukcyjne. Wiąże się to z wieloma zaletami, ale drewno ma też swoje ograniczenia. Można przedstawić prosty podział architektury drewnianej, biorąc pod uwagę typ budowanych obiektów z drewna:
• obiekty sakralne,
• zabudowania dworskie i dwory,
• zabudowania urbanistyczne,
• spichlerze.
Drewno jako budulec
Wykorzystując drewno różnego pochodzenia, z drzew iglastych i liściastych, jako główny materiał konstrukcyjny w architekturze odnosimy korzyści z tego tytułu, że jest on łatwy w obróbce. Wadą drewna jako budulca jest duża łatwopalność, ograniczona wytrzymałość mechaniczna oraz stosunkowo mała trwałość. Drewno musi też być odpowiednio zabezpieczone przed szkodliwym wpływem wilgoci, promieniowania słonecznego czy szkodników, aby wytrzymało w nienaruszonym stanie wiele lat. Koszty wykorzystania drewna w konstrukcjach budowlanych również mogą być bardzo wysokie.
Co wykonuje się z drewna?
W architekturze z drewna wykonuje się wiele elementów konstrukcyjnych budynków. Między innymi można wykonać konstrukcję wieńcową, przysłupową, sumikowo-łątkową, konstrukcję sochową, ścianę szkieletową, więźbę dachową, złącza ciesielskie, a nawet całe ściany.
Popularność budownictwa drewnianego
Jeszcze prawie do XX wieku drewno było podstawowym materiałem budulcowym, z którego wznoszono budynki mieszkalne, obiekty sakralne i przemysłowe. Wiele z nich istnieje do dziś i jest zabytkiem. W Polsce powstał nawet szlak architektury drewnianej, na którym można podziwiać obiekty wykonane właśnie z drewna.
Zobacz także: drewno na dach
Style z drewnem w roli głównej
Najczęściej drewniane budynki, zwłaszcza te o charakterze sakralnym, były wznoszone z wykorzystaniem stylu romańskiego lub gotyckiego. W Polsce drewno jest kluczowym elementem w stylu zakopiańskim.
Perełki architektury drewnianej
Na liście Dziedzictwa UNESCO znajduje się w wiele obiektów drewnianych zlokalizowanych w Polsce. Do perełek należą przy tym m.in.: świątynie w Bereście, Tyliczu i Krynicy-Zdroju, a także cerkiew w Powroźniku.