Avodire (Turraeanthus africanus) – drewno egzotyczne
Avodire (Turraeanthus africanus) to rodzaj egzotycznego drewna, należącego do rodziny Meliaceae. Występuje ono w zachodniej oraz centralnej Afryce, zwykle w pobliżu jezior lub strumieni. Ten rodzaj drewna jest dosyć znany i szeroko ceniony na świecie, z uwagi na swoją wspaniałą prezencję. Do czego wykorzystuje się drewno Avodire i jakie parametry techniczne posiada? Czy jest łatwe czy może trudne w obróbce? Jakie ma wady i zalety?
Avodire – charakterystyka drewna
Drzewo Avodire może dorastać nawet do 35 metrów wysokości. Średnica przeciętnego pnia ma za to od około 0,6 do około 1 metra. Jego ciężar właściwy to 580 kg/m3, wytrzymałość dynamiczna 52 N/mm2, wytrzymałość statyczna 132 N/mm2, a moduł elastyczności wynosi 10.100 N/mm2.
Zobacz także: Amboina – drewno egzotyczne
Avodire posiada kolor bladożółty lub kremowy, który w miarę upływu czasu ciemnieje aż do złotego żółtego. Posiada naturalny, piękny połysk i jest pozbawione jakiegoś charakterystycznego zapachu. Rdzeń drzewa oraz biel w tym przypadku zwykle wyglądają tak samo. Jeśli zaś chodzi o teksturę drewna, może być ona prosta, falista lub nieregularna.
Drewno Avodire – wady i zalety
Avodire jest niestety drewnem średnio odpornym na szkodliwe czynniki zewnętrzne – między innymi podatne jest na ataki owadów. Może też powodować alergie przy obróbce, więc oczywiście trzeba to mieć na uwadze jeśli jest się uczuleniowcem. Jego cena jest jednak umiarkowana, a wygląd wspaniały, dlatego wielu ludzi decyduje się na zakup na przykład mebli z drewna Avodire. Jego kolejna wada to trudność impregnacji.
Drewno jest jednak łatwe w obróbce maszynowej, która nie sprawia większych trudności. Można je także obrabiać przy użyciu narzędzi ręcznych. Jest łatwe w suszeniu i klejeniu.
Zobacz także: Gmelina arborea – drewno egzotyczne
Drewno Avodire – zastosowanie
Tak wspaniałe drewno znajduje liczne zastosowania. Między innymi wykonywane są z niego wysokiej jakości meble. Posiada również liczne funkcje dekoracyjne – jest używane do tworzenia fornirów dekoracyjnych oraz do wykańczania wnętrz. Wykonywane są z niego także wysokiej klasy instrumenty muzyczne.
Zdjęcia: Wood-database