Treść główna

Porady Ciekawostki Bambus- drewno czy nie drewno?

Bambus- drewno czy nie drewno?

Na całym świecie wykorzystuje się setki różnych rodzajów drzew, które można dostosowywać do własnych potrzeb. Wśród nich znajduje się również bambus. Bambus to roślina wieloletnia, która wzrasta nawet do wysokości 20 metrów. Jest to roślina o charakterze drewniejącym, dlatego na pierwszy rzut oka nie przypomina drzewa i drewna, które może z niej powstać. Bambus ma charakterystyczne wąskie łodygi. Rośnie przede wszystkim w klimacie tropikalnym na terenach południowej Azji. 

bambus, drewno bambusowe

Bambus i jego parametry

Mimo, że przez wiele osób bambus nie jest uważany za drewno, w rzeczywistości nim jest co potwierdza Instytutu Technologii Drewna z Poznania, który zajmuje się kompleksowym badaniem drewna. Jeśli chodzi o charakterystykę drewna bambusowego, należy powiedzieć, że jest to drewno przede wszystkim niezwykle wytrzymałe. Można w tym względzie porównywać je nawet z drewnem dębowym przy podobnej gęstości obu rodzajów drewna. Jeśli chodzi o poziom twardości drewna bambusowego to jest nawet wyższy niż drewna bukowego czy dębowego. Bambus w pierwotnej wersji występuje w jasnej barwie. Zmienia się ona w czasie procesu parzenia, w którym można uzyskać nawet kolor ciemno brązowy. Bambus po obróbce jest materiałem wyjątkowo gładkim, bez jakichkolwiek porów. Tak wiele doskonałych właściwości tego drewna sprawia, że jest ono bardzo chętnie wykorzystywane w wielu dziedzinach.

bambus, drewno bambusowe

Zastosowanie w budownictwie drewnianym

Bambus jest materiałem o wysokiej wytrzymałości, dlatego nie powinno dziwić jego szerokie zastosowanie w budownictwie drewnianym. Obecnie z bambusowego drewna często wykonuje się elementy wewnętrzne budynków. Warto tutaj wspomnieć między innymi podłogi czy schody bambusowe, z którymi można się bardzo często spotkać. Zdarza się również, że jest on wykorzystywany w zewnętrznych elementach, jednak nie jest to tak częste, gdyż nie ma tak dobrej wytrzymałości na warunki atmosferyczne.

Bambus – zastosowanie w meblarstwie

Z drewna bambusowego coraz częściej wykonuje się również meble. Wiele osób decyduje się ostatnimi czasy na drewno w łazience, i właśnie w tym pomieszczeniu bambus sprawuje się bardzo dobrze i pojawia wyjątkowo często. Obecnie podobnie jak drewno tekowe jest ono najbardziej popularnym jeśli chodzi o przygotowywanie mebli łazienkowych.

bambus, drewno bambusowe

Inne zastosowania bambusa

Bambus ze względu na swoją wyjątkowo gładką strukturę oraz wytrzymałość i twardość bardzo często wykorzystywany jest do tworzenia elementów wyposażenia kuchni. Spotkać można między innymi bambusowe miseczki czy też deski do krojenia z tego materiału.

Bambus i jego ceny

Jeśli chodzi o ceny drewna bambusowego to są one wyjątkowo przyjazne. Jeśli chodzi o rynek drewna egzotycznego bambus należy do najtańszych. Metr kwadratowy podłogi z tego drewna to koszt około 160 zł przy czym inne drewna egzotyczne kosztują ponad 200 złotych za metr.