Treść główna

Porady Ciekawostki Barwienie drewna – porady

Barwienie drewna – porady

Jedni kochają drewno za jego naturalny, piękny wygląd i najchętniej widzieliby go tylko w stanie surowym w swoich wnętrzach. Jednakże jest także spora część miłośników różnych technik dekoracji np. shabby chic, decoupage czy zwykłe malowanie drewna. Dla tych, którzy lubią eksperymenty w aranżacji wnętrz, polecamy ten wpis dotyczący technik barwienia drewna. Jest to dobry sposób nie tylko na renowację starych drewnianych przedmiotów, ale i na odświeżenie wnętrza.

barwienie drewna


Wachlarz sposobów, za pomocą których możemy zmienić naturalny kolor drewna, jest naprawdę mnóstwo. Możemy wykorzystać w tym celu między innymi farby czy bejce, a także preparaty, które wcale nie zostały stworzone, by barwić nimi drewno.

Barwienie drewna nadmanganianem potasu

Jednym z nich jest nadmanganian potasu – dzięki niemu możemy osiągnąć szeroką paletę barw, od żółtego i słomianego, przez pomarańczowy, kończąc zaś na rozmaitych brązach. To, jaki odcień otrzymamy, zależne jest od stężenia substancji, którą wykorzystamy. Innym zastosowaniem, jakie często znajduje nadmanganian potasu jest postarzanie drewna – przy umiejętnym użyciu bardzo łatwo jest bowiem osiągnąć efekt wiekowego drewna.

barwienie drewna

Barwienie drewna amoniakiem

Innym środkiem, za pomocą którego barwienie drewna jest niezwykle łatwe, jest amoniak. Możemy posłużyć się nim, jeśli zależy nam na przyciemnieniu naturalnego koloru surowca, a jego działanie sprawia również, że, podobnie jak w przypadku poprzedniej substancji, możemy użyć go także jako preparatu do postarzania.

Barwienie drewna na czarno

Jeśli chodzi o barwienie drewna na czarno, przy wyborze metody kierować się powinniśmy przede wszystkim gatunkiem drewna, jakie chcemy poddać tego rodzaju obróbce. To, na jaką konkretną metodę się zdecydujemy zależeć powinno od informacji, które znajdziemy w fachowej literaturze bądź na stronach internetowych – wśród nich wymienić można między innymi bejcowanie czy też nasycenie materiału odpowiednio stężonym roztworem chloru lub siarczanu żelaza.

Barwienie drewna na biało

W razie zaś, kiedy zależy nam na barwie białej, całkiem dobrym rozwiązaniem może okazać się malowanie drewna. Poza tym, wykorzystać możemy także specjalne pasty, których efekt na pewno spodoba się wszystkim miłośnikom stylu retro – drewno poddane działaniu takiej pasty do złudzenia przypomina bowiem patynowany materiał.

barwienie drewna

Barwienie na inne kolory

W sytuacji natomiast, kiedy zależy nam na otrzymaniu koloru innego, niż biały czy czarny, zdecydować się można kolorowe bejce lub lakiery, a jeśli efekt żadnej z wymienionych przed momentem metod nas nie satysfakcjonuje, możemy również sięgnąć po jeden z naturalnych bądź syntetycznych barwników – indygo, jeśli zależy nam na kolorze niebieskim, oliwkową bądź brunatną katechinę lub też czerwony krap.

Warto także pamiętać, że niezależnie od wybranej przez nas metody, barwioną powierzchnię należy przedtem odpowiednio przygotować, dokładnie ją szlifując i oczyszczając, a także wypełniając ewentualne ubytki w jej strukturze szpachlą i odtłuszczając.