Treść główna

Porady Ciekawostki Basen drewniany

Basen drewniany

Basen drewniany to doskonała alternatywa dla basenu betonowego. Taka atrakcja sprawdzi się zarówno na ogrodzie przy domu, jak i na działce rekreacyjnej. Zainstalowanie takiego basenu wiąże się także ze znacznie mniejszym nakładem pracy niż w przypadku budowy basenu betonowego.

basen drewniany

Z całą pewnością basen drewniany to bardzo eleganckie rozwiązanie. Jest piękny, doskonale się prezentuje, a przy tym jest trwały i odporny na zniszczenia.
Biorąc pod uwagę montaż, do wyboru mamy basen naziemny lub wkopany. Obydwa sposoby montażu gwarantują tak samo wysoką jakość. Różnica polega przede wszystkim w użytkowaniu i wyglądzie. Baseny wkopane są znacznie łatwiej dostępne, mniej rzucają się w oczy i nie zabierają przestrzeni w ogrodzie. Baseny naziemne, z możliwością odpięcia schodów, pozwalają na znacznie większe kontrolowanie dostępu dzieci do basenu.

Zobacz także: Okiennice drewniane

Jakie drewno na basen drewniany?

Większość basenów drewnianych oferowanych w sprzedaży wykonana została z drewna sosnowego. W przypadku basenu z drewna najważniejsze jest, aby drewno wykorzystane na jego budowę było wysokiej klasy i powinno być przede wszystkim suche (powinno zawierać od 18% do 23% wilgotności).

basen drewniany

Drewno na basen powinno zostać zaimpregnowane ciśnieniowo. Może mieć kolor naturalny, może być olejowany – zależy to od indywidualnych potrzeb właściciela.

Montaż prostego i niewielkiego basenu można wykonać samodzielnie. Zazwyczaj producent dołącza filmiki instruktażowe. Jeśli jednak wybrany zostanie duży model basenu z wieloma akcesoriami, wygodniej, bezpieczniej i szybciej będzie skorzystać z usług profesjonalnej ekipy montażowej.

Zobacz także: Lampion z drewna

Warto jednak pamiętać, że basen drewniany wymaga systematycznej pielęgnacji i konserwacji. Drewno lubi nasiąkać wodą, musi być więc starannie zabezpieczane. Z drugiej strony, woda powoduje osadzanie się różnorodnych osadów i nalotów na drewnie, które mogą je niszczyć. Trzeba więc działać zapobiegawczo również na to zjawisko.

Zdjęcia: wallsdecors

photo-129299193