Treść główna

Porady Ciekawostki Bejcowanie drewna

Bejcowanie drewna

Osoby, które obcują z drewnem na co dzień, wiedzą na pewno doskonale, że proces barwienia jego powierzchni wygląda i przebiega zupełnie inaczej, niż ma to miejsce w przypadku innych materiałów. Jednym ze sposobów na zmianę koloru drewna jest jego bejcowanie, polegające, jak sama nazwa zresztą wskazuje, na wsiąkaniu bejcy w drewno, dzięki czemu uzyskuje się zupełnie inną barwę przy zachowaniu oryginalnego rysunku.

bejcowanie drewna, bejce do drewna


Bejcować można w różnych celach – dla lepszego efektu wizualnego, aby zamaskować ewentualne niedoskonałości powierzchni drewna, bądź też aby upodobnić je do innego, droższego zazwyczaj bądź bardziej prestiżowego gatunku. Zobacz: zagrożenia i ochrona drewna.

Bejcowanie chemiczne

Chociaż przemysł drzewny zna rozmaite sposoby na bejcowanie, niewątpliwie najpopularniejszych i najszerzej wykorzystywanym jest bejcowanie chemiczne, polegające na użyciu specjalnych środków chemicznych – bejc olejowych, wodnych bądź rozpuszczalnikowych. Bejcowanie najczęściej stosuje się w meblarstwie i produkcji różnych elementów wyposażenia domów, jednak coraz częściej spotkać się można z nim również w innych gałęziach przemysłu drzewnego.

bejcowanie drewna, bejce do drewna

Jak wybierać bejcę do drewna?

Bejcę wybierać powinniśmy przede wszystkim mają na uwadze wymagany końcowy efekt – warto przed przystąpieniem do pracy temat dokładnie przemyśleć i upewnić się, do jakiego konkretnego gatunku chcielibyśmy upodobnić bejcowane drewno. Nie bez znaczenia jest również to, czy chcielibyśmy uwydatnić jego strukturę – do czego świetnie nada się bejca wodna – czy też zależy nam na zamaskowaniu wszelkiego rodzaju niedoskonałości – wtedy najlepiej zrobimy, jeśli zdecydujemy się na bejcę rozpuszczalnikową. Chemia do drewna – a więc również i bejcę – są dziś tanie i łatwo dostępne, tak więc każdy z nas na pewno znajdzie tę, która w największym stopniu spełni jego oczekiwania.

Jak przygotować drewno do bejcowania?

Przygotowanie drewna do bejcowania polega na dokładnym oczyszczeniu jego powierzchni, co ma szczególnie duże znaczenie, jeśli bejcujemy przedmioty już pomalowane – wtedy musimy z dużą dokładnością usunąć wszystkie resztki farby czy lakieru. Następnie drewno należy zeszlifować, używając do tego papieru ściernego, który w czasie pracy należy często wymieniać – koniecznie musi być on bowiem odpowiednio ostry. Bejce do drewna wymagają w stu procentach czystej powierzchni, także przed pracą musimy również oczyścić drewno z pyłu i odtłuścić.

bejcowanie drewna, bejce do drewna

Najczęstsze zastosowanie bejcy

Renowacja starych mebli, produkcja nowych czy konserwacja podłóg to najczęstsze zastosowania, jakie w warsztatach i zakładach przemysłowych zajmują wszelkiego rodzaju bejce. Ze względów dekoracyjnych bejcuje się często drewniane stropy, a także drzwi czy okna. W handlu dostępne są również lakierobejce, które nie wymagają późniejszego impregnowania, od razu zabezpieczając drewno bez zgubnym wpływem wilgoci.

Bejca do drewna – ceny

Ceny bejcy są bardzo różne – zależy to od ich jakości, trwałości, producenta oraz wielkości opakowania. Przymierzając się do zakupu bejcy musimy przygotować się na wydatek od kilku do ponad 100 złotych za butelkę bądź puszkę.

Zdjęcia: Flickr – SupremeCrete, ActiveSteve.