Treść główna

Porady Ciekawostki Bielenie mebli – praktyczne porady

Bielenie mebli – praktyczne porady

Posiadasz w swoim domu stare meble, które już na tyle utraciły swoją pierwotną barwę, że zamierzasz je wyrzucić? Możesz całkowicie odmienić ich wygląd za pomocą procesu bielenia! Dowiedz się zatem jakimi metodami tego dokonać i jakie osiągniesz dzięki temu korzyści.

Dlaczego warto wybielać meble?

Wybielanie mebli jest doskonałym sposobem na to, aby nadać im nowe życie. Obecnie styl retro wraca do łask, dlatego warto za pomocą wybielania nieco odnowić stare szafy czy kredensy i odkryć ich ponadczasowość. Bielenie to również świetna metoda aby sprawić, że nowe meble zyskają antyczny charakter!

Wybielone meble sprawdzą się wyśmienicie zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach typu łazienka czy kuchnia, gdyż subtelna biel pozwoli na ich optyczne powiększenie. Bielenie umożliwia również nadanie romantycznej aranżacji wnętrzom w skandynawskim czy angielskim wystroju. Warto postawić na taki krok także dlatego, że proces bielenia jest po prostu dziecinnie prosty!

Jakiego rodzaju meble można wybielać?

Zdecydowanie najlepiej poddają się bieleniu meble drewniane, wykonane z litego drewna, takiego jak buk, brzoza, dąb czy sosna. Jest to dodatkowo bardzo skuteczny sposób na ich odnowienie, ponieważ dzięki bieleniu pozbędziemy się zagrzybienia, pleśni, a także powstałych zacieków i żółtych plam.

Nie oznacza to jednak, że musimy zapomnieć o bieleniu mebli z okleiny czy płyty. W tym przypadku najkorzystniej sprawdzi się bielenie farbą.

Bielenie farbą

Powierzchnie mebli należy najpierw oczyścić z kurzu, przeczyścić środkiem odtłuszczającym lub płynem do naczyń, a następnie poddać szorowaniu z użyciem ostrej gąbki. Po zmyciu płynu czystą wodą możemy przejść do szlifowania papierem ściernym, po czym można już nałożyć warstwę białej farby.

Ważne jest przy tym to, aby kolejne warstwy nakładać dopiero po wyschnięciu poprzednich, w celu uniknięcia powstawania zacieków. Aby zapobiec ponadto wniknięciu farby w strukturę drewna, warto wykorzystać w tym celu dodatkową warstwę wosku.

Bielenie bejcą

Bejca to środek do bielenia drewna, który przyjmuje postać rozpuszczonych w wodzie lub spirytusie specjalnych granulek. Przed dokonaniem prac z użyciem białej bejcy należy zaopatrzyć się w tego typu narzędzia jak pędzel, papier ścierny, ścierka oraz lakier zabezpieczający drewno.

Zobacz: Bejcowanie drewna

Najpierw dokładnie przecieramy powierzchnię mebli przy użyciu papieru ściernego, a następnie nakładamy bejcę wykorzystując do tego celu pędzel. Po wyschnięciu nałożonej warstwy trzeba będzie jeszcze poczekać do momentu jej wyschnięcia, a kolejno skorzystać ze ściereczki w celu pozbycia się nadmiaru bejcy. Finalnie przygotowany wcześniej lakier nakładamy w celu zabezpieczenia drewna.

Bielenie pastą wybielającą

Jest to najlepsza metoda zwłaszcza na bielenie naturalnego drewna dębu oraz jesionu. Pasta wybielająca powstaje w wyniku wymieszania wosku oraz specjalnego pigmentu wybielającego. Jej nałożenie powoduje, że na powierzchni mebli powstają specyficzne żyłki w kolorze bieli, pozwalające nadać im antycznego designu. Pastę wybielającą można zakupić w każdym dobrym sklepie meblowym. Potrzebne będą oprócz samej pasty jeszcze takie narzędzia jak papier ścierny, metalowa szczotka, szmatka, a także pędzel o dużym stopniu twardości.

Przed przejściem do procesu wybielania należy oczyścić powierzchnię mebli z warstwy kurzu, poprzez przetarcie ich wilgotną szmatką. Po wyschnięciu usuwamy przy pomocy papieru ściernego stary lakier, po czym z użyciem metalowej szczotki wykonujemy niewielkie rowki w fakturze mebli, na które nakładamy pastę wybielającą. Po jej wyschnięciu pozostaje jeszcze tylko przetarcie mebli suchą szmatką oraz pokrycie ich powierzchni zabezpieczającym lakierem.

Bielenie woskiem

Chcąc bielić meble tą metodą, oprócz wosku potrzebujemy jeszcze miękkiej szmatki lub myjki, pędzelka oraz zabezpieczającego lakieru.

Wosk nakładamy na zwilżoną wcześniej powierzchnię mebli za pomocą namoczonej nim szmatki, a w trudno dostępne miejsca pędzelkiem. Każda z nałożonych warstw wosku powinna schnąć co najmniej kilka godzin, po czym finalnie można przejść do zabezpieczenia mebli lakierem.

Zobacz także: Woskowanie drewna

Bielenie przez przecieranie

Uzyskać modny efekt wybielenia można także poprzez sam proces tworzenia przetarć. W tym celu należy zaopatrzyć się w metalową szczotkę, mały nożyk oraz papier ścierny.

W pierwszej kolejności usuwamy papierem ściernym starą warstwę lakieru. Następnie bierzemy do ręki metalową szczotkę, która posłuży do wykonania niewielkich rowków na powierzchni drewna. Przetarcia na krawędziach tworzymy z użyciem nożyka, a właściwie jego tępej strony. Robimy to jednak na tyle delikatnie, aby nie zedrzeć zbyt grubej warstwy powłoki.