Biophilic design – z miłości do natury
„Biophilic” to nic innego, jak życie w zgodzie z naturą. Wydawać się może, że w miejskim klimacie, przesyconym nowoczesną technologią i architekturą przemysłową, określenie to nie ma prawa bytu, a relacje z naturą zazwyczaj zostają zerwane. Rzeczywistość dowodzi, że jest jednak zupełnie inaczej, czego najlepszym potwierdzeniem jest Biophilic design, który w innowacyjny sposób wykorzystuje miejską współczesność jako narzędzie służące do stworzenia naturalnych warunków do pracy i nauki, włączając w projektowanie wnętrz i budynków szeroko rozumianą naturę.
Biophilic design – co to takiego?
Biophilic design to jeden z trendów architektonicznych, polegający na tworzeniu przestrzeni, która w pełni respektuje prawa natury, a tym samym korzystnie wpływa na samopoczucie człowieka. Osiągnięcie tego efektu jest możliwe dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów oraz zintegrowania budynku z elementami zielonymi, przede wszystkim z roślinami.
Zobacz także: eko design
Biophilic design – gdzie narodziła się idea?
Biophilic design to trend, który powstał w latach 80-tych ubiegłego stulecia w Stanach Zjednoczonych, jednym z pierwszych budynków zaprojektowanych w tym stylu to ośrodek dla osób dotkniętych chorobą nowotworową w Oldham.
Architektoniczna koncepcja powrotu do natury została zapoczątkowana przez amerykańskiego biologa – Edwarda O. Wilsona, który uważa, że człowiek jest nierozerwalnie, podświadomie i pierwotnie powiązany z naturą, czerpie z niej siłę, dobre samopoczucie i uzdrawiającą moc, a kontakt z naturą pozwala przywrócić zdrowie fizyczne i równowagę psychiczną.
Współczesny człowiek, żyjący w miejskiej dżungli, narażony jest na nieustanny smog, podtruwanie i stres do granic wytrzymałości. Biophilic design preferuje przede wszystkim elementy naturalne – drewno, rośliny i naturalne materiały, dzięki którym w znaczny sposób poprawia się jakość życia oraz funkcjonowanie człowieka w społeczeństwie.
Zobacz także: domy ekologiczne
Doskonałym przykładem wykorzystania naturalnych materiałów w Biophilic design, jest Maggie’s Centre – czyli ośrodek dla osób dotkniętych chorobą nowotworową w Wielkiej Brytanii. Budynek powstał z tulipanowca amerykańskiego, czyli klejonego warstwowo drewna liściastego, którego cechą jest przede wszystkim wytrzymałość oraz ciepła barwa.
Zdjęcia: Neil Alexander McKee via Flickr