Treść główna

Porady Ciekawostki Błotnia leśna

Błotnia leśna

Błotnia leśna przyciąga uwagę dzięki swoim estetycznym, dużym, jajowatym liściom. Bardzo rzadko można ją spotkać w Polsce, ale za to w Ameryce Północnej rośnie powszechnie. Jaka jest jej charakterystyka?

błotnia leśna

Błotnia leśna – pochodzenie i występowanie

Nazwa błotnia leśna nie jest jedyna, jaką wykorzystuje się dla określenia tego gatunku rośliny wieloletniej, zaliczanej do rodziny dereniowatych. Z uwagi na nazwę rodzajową – Nyssa sylvatica, błotnia nazywana jest nyssą leśną lub czasem klążą leśną.

Naturalnie występuje ona we wschodniej części Ameryki Północnej. Drzewo z uwagi na swoje zmieniające kolor liście zachwyciło kolonizatorów i w 1750 roku zostało sprowadzone do Europy. Najlepiej błotnia leśna rośnie na glebach żyznych, wilgotnych lub podmokłych, kwaśnych.

Zobacz także: dąb czerwony

Błotnia leśna – charakterystyka drewna

Drzewo błotni leśnej ma zwykle od 10 do 20 m wysokości, choć występują jednostki dorastające do 30 m wysokości. Pod względem pokroju jest to drzewo o koronie stożkowatej, stosunkowo wąskiej. Jego kora jest pokryta głębokimi bruzdami. Liście błotni leśnej są skrętoległe, odwrotnie jajowate i błyszczące, zaś kwiaty niepozorne.

błotnia leśna

Drewno błotni leśnej jest cenione za swoją wysoką wytrzymałość i twardość. Znajduje zastosowanie przy produkcji różnych rzeczy.

Błotnia leśna – zastosowanie

Najczęściej błotnia leśna jest wykorzystywana i sadzona jako roślina ozdobna, ponieważ jesienią jej liście zmieniają kolor od zielonego do jaskrawoczerwonego, a nawet fioletowego. Może być wykorzystywane jako drzewo typowo parkowe i w nasadzeniach krajobrazowych. Bardzo ładnie wygląda jesienią w kontraście do zimozielonych drzew iglastych. Błotnię leśną sadzi się pojedynczo lub w grupach.

Zobacz także: cypryśnik błotny

Ciekawostki

Błotnia leśna wytrzymuje zalewanie, dlatego można ją sadzić nad stawami i jeziorami, na terenach zalewowych. To roślina miododajna, a miód z błotni w USA jest uważany za jeden z najlepszych w smaku.

Za ciekawostkę należy uznać jednak to, że drewno korzeni błotni leśnej jest gąbczaste i można je ścisnąć do ¼ objętości, a po nasączeniu wodą powraca do normalnej objętości. Wysuszone patyki z drewna korzenia wykorzystywane są w medycynie naturalnej do rozszerzania naczyń krwionośnych.

Zdjęcia: Richard Webb via Wikipedia