Treść główna

Porady Ciekawostki Branża meblarska w Polsce

Branża meblarska w Polsce

Branża meblarska w naszym kraju ma znacznie szerszy zasięg, niż mogłoby się to wydawać osobom niezorientowanym w jej niuansach. Składają się na nią bowiem nie tylko producenci i sprzedawcy gotowych mebli, ale również zakłady przygotowujące drewno dla ich potrzeb czyli tartaki.

branża meblarska


W Polsce działa aż dwadzieścia trzy tysiące firm meblarskich, których łączne zatrudnienie wynosi ponad sto trzydzieści tysięcy osób. Branża meblarska jest ważnym sektorem gospodarki kraju i generuje 2 % polskiego produktu krajowego brutto. Nasz kraj należy do jednych z największych producentów mebli na całym świecie – według rynkowych statystyk jest on czwartym co do wielkości eksporterem mebli na świecie, a pod względem wielkości eksportu na Starym Kontynencie zajmuje trzecie miejsce.

Polskie meble wykorzystywane są przez wiele firm i instytucji na całym świecie – znalazły miejsce między innymi w paryskim Pałacu Elizejskim. Krajowa branża meblarska jest silnie uzależniona od zagranicznego zapotrzebowania na jej wyroby – jedynie 10 procent jej produkcji trafia na polski rynek, podczas gry reszta – a chodzi tutaj aż o dziewięćdziesiąt procent produkcji trafia na rynki zagraniczne. Naprawdę duże zapotrzebowanie na polskie meble panuje jedynie w trzech województwach – dolnośląskim, mazowieckim oraz śląskim, podczas gdy popyt na meble w pozostałych częściach kraju jest raczej niewielki.

branża meblarska

Eksport mebli

Branża meblarska nadrabia to jednak eksportem (podobnie jak eksportem drewna). Zdecydowanie największym odbiorcą polskich mebli są Niemcy, co oznacza, że nawet najmniejsze zachwiania gospodarki tego kraju są silnie odczuwane przez polską branżę meblową. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, bowiem do naszych zachodnich sąsiadów trafia niemal połowa wszystkich produkowanych w Polsce mebli. Wśród importerów polskich mebli wymienić warto również Czechy, Holandię, Szwecję czy Wielką Brytanię.

Trudności w branży meblarskiej

Pomimo tak imponujących wyników, branża meblarska w naszym kraju stale się zmniejsza – począwszy od roku 2009, kiedy osiągnęła rekordowy wynik ponad trzydziestu miliardów złotych, wyższy aż o niemal trzy miliardy złotych od lat poprzednich, zauważyć można stopniowy spadek wartości polskiego rynku mebli. Obecnie tempo jej spadku wynosi około trzy procent. Chociaż w światowych rankingach krajowa branża mebli zajmuje tak wysokie pozycje, polscy producenci nie są za granicą zbyt znani. Najważniejszych powód tego stanu rzeczy to z całą pewnością fakt, że zdecydowana większość wyprodukowanych w Polsce mebli sprzedawana jest pod innymi markami – prym wiodą szwedzka Ikea, która w naszym kraju wytwarza większość oferowanych przez siebie na świecie mebli oraz niemiecki Schieder Moebel. Nie oznacza to jednak, że żadna z polskich marek nie jest powszechnie znana – wśród wyjątków znajdują się tacy producenci jak Kler, Klose oraz Ludwik Styl. Oprócz tego w Polsce działa wielu małych bądź średnich producentów mebli, zaspokajających głównie lokalne potrzeby.