Brzoza brodawkowata (brzoza zwisła) – ABC drzewa
Brzoza brodawkowata to gatunek drzewa z rodziny brzozowatych, który znany jest również pod następującymi nazwami: brzoza zwisła, brzoza gruczołowata, brzoza biała, brzezina. W Polsce brzoza ta występuje powszechnie na terenie całego kraju – zwłaszcza wiele okazów rośnie na niżu i w niższych terenach górskich.
Jest to drzewo, które spotykane jest również w chłodniejszych regionach Azji i Europy oraz w Afryce Północnej. Jest to gatunek pionierski, o małych wymaganiach i jednocześnie dużej tolerancji na ewentualne, niekorzystne warunki środowiskowe. Z tego względu w tej chwili uprawiana jest w licznych krajach świata.
Zobacz także: wierzba iwa
Brzoza brodawkowata – charakterystyka drewna
Brzoza brodawkowata to drzewo dorastające do 30 metrów wysokości, liściaste, o silnie rozwiniętej koronie i pomarańczowoczerwonej korze, która po pewnym czasie staje się biała, a u drzew starych nawet czarna. Drewno brzozy jest w przekroju białe, z lekko różowym lub lekko żółtym odcieniem. Posiada średnią twardość, jest niezbyt ciężkie i nie ma zapachu. Jest przy tym elastyczne i giętkie, chociaż wykazuje się niewielką trwałością.
Zobacz także: gatunki brzozy
Brzoza brodawkowata – zastosowanie
Drewno brzozy brodawkowatej jest przede wszystkim stosowane w przemyśle drzewnym. Większość drewna brzozowego, które jest używane w produkcji, jest właśnie drewnem brzozy białej. Stosuje się je do produkcji oklein, płyt wiórowych, płyt pilśniowych, okładzin, a także parkietu. Drewno używane jest również do produkcji mebli.
Brzoza brodawkowata – ciekawostki
Brzoza posiada również działanie lecznicze. Surowcem zielarskim są liście, a także kora brzozowa. Jeśli chodzi o jej działanie, jest moczopędne, odtruwające, wzmacniające. Brzoza jest stosowana przy problemach skórnych, przy kłopotach z układem moczowym oraz z układem krążenia. Można z niej przygotowywać napary do picia lub stosować w formie okładów.
Zdjęcia: Mat86, Jerzy Opioła via Wikipedia