Treść główna

Porady Ciekawostki Bubinga – ABC drewna bubinga

Bubinga – ABC drewna bubinga

Wśród egzotycznych gatunków drewna wykorzystywanych w budownictwie i do wykańczania wnętrz warto wymienić drewno Bubinga. Jakie są jego cechy charakterystyczne, wady i zalety oraz katalog zastosowań?

drewno bubinga

Drewno Bubinga – pochodzenie

Nazwa Bubinga wykorzystywana jest w odniesieniu do afrykańskich drzew, które osiągają od 40 do 50 metrów wysokości oraz średnicę od 1 do 2 metrów. Waga pnia drzewa może wynosić ponad 10 ton. Drzewa Bubinga rosną samotnie lub w niewielkich skupiskach w wilgotnych lasach równikowych. Drewno pochodzące z Bubinga znane jest w Europie od ponad 300 lat. Wcześniej, w wieku XVIII i XIX znane było pod nazwą „bois de rose d`Afrique” lub „African rosewood”. Nie jest to jednak drzewo różane i nie należy do tej grupy botanicznej.
Znane jest obecnie co najmniej kilkanaście gatunków drzewa Bubinga, z czego dwa – guibourtia tessmannii i guibourtia demeusei są najbardziej rozpowszechnione i wykorzystywane w całej Europie. Nazywane są one ogólnie drewnem bubinga lub rosewood. W Polsce jak dotychczas afrykańskie drewno Bubinga nie jest powszechnie stosowane, z uwagi na małą dostępność i wysoką cenę.

Zobacz także: Drewno tauari.

Drewno Bubinga – charakterystyka

Kolorystyka drewna Bubinga zaczynająca się od barwy jasnoczerwonej, a kończąca na kolorach ciemnych, czerwono-brązowych, jest jego zdecydowanym atutem. W niektórych przypadkach drewno może mieć nawet kolor fioletowy. Cechą charakterystyczną drewna Bubinga jest wyjątkowy rysunek z falistym układem słojów. Każda deska takiego drewna jest unikalna. Jest to drewno gęste i ciężkie. Naturalnie obecne w nim olejki chronią je przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych i owadów.

drewno bubinga

Wady i zalety drewna Bubinga

Niespotykana kolorystyka, wysoka trwałość i twardość oraz naturalna ochrona przed szkodliwym działaniem środowiska to niewątpliwie zalety tego drewna. Za wadę uznaje się to, że do jego obróbki konieczne jest zastosowanie bardzo ostrych, najlepiej mechanicznych narzędzi. Stosowanie narzędzi ręcznych jest utrudnione. Drewno trudno wchłania impregnaty.

Zobacz także: Drewno padouk.

Wykorzystanie drewna Bubinga

Oprócz zastosowania stolarskiego, do produkcji desek tarasowych, mebli itp., drewno Bubinga znajduje zastosowanie w produkcji drewnianych mis, instrumentów muzycznych czy artykułów dekoracyjnych. Można je wykorzystać jako okleinę meblarską, blat i pokrycie podłogowe.

Zdjęcia: wood-database.com, Chilanga Cement via Flickr