Buda dla kota – jak zrobić?
Jesień i zima to na pewno czas niezbyt sprzyjający zwierzętom. Na szczęście, możemy im w łatwy sposób pomóc w przetrwaniu tego ciężkiego dla nich okresu budując między innymi karmnik dla ptaków czy konstrukcje takie jak buda dla kota czy psa. W tym artykule skupimy się na budowie budy dla kota. Okazuje się, że nie jest to wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać i nawet średnio uzdolniony majsterkowicz świetnie sobie z tym zadaniem poradzi, wykorzystując jedynie podstawowe narzędzia stolarskie.
fot. Ian Livesey
Projekt budy dla kota
Pierwszym krokiem będzie rzecz jasna decyzja co do tego, jak wyglądać ma nasza buda dla kota. Projekt nie musi być jednak zaawansowany. Nawet najprostsza konstrukcja zda w tym przypadku egzamin. Buda dla kota – ocieplana będzie najlepszym wyborem – może być prostu wykonana z desek zbitych w kształt prostopadłościanu, przy czym deska tworząca ścianę frontową musi posiadać otwór, przez który zwierzę wejdzie do środka. Możemy również zdecydować się na budę piętrową. To wyjście polecane jest przede wszystkim osobom, które pod opieką mają wiele zwierząt.
Jakie drewno do budowy?
Buda dla kota wykonana może być z właściwie dowolnego gatunku drewna. Oczywiście, najlepiej będzie, jeśli wykorzystamy w tym celu drewno sosnowe – wykazuje się ono bowiem dużą wytrzymałością i zachowuje świetny wygląd. Poza tym, w budżetowych wersjach wykorzystać możemy również sklejki bądź płyty MDF.
Ocieplenie budy
Jeśli buda ma dobrze spełniać swoją funkcję, powinniśmy pomyśleć również o jej ociepleniu. Najlepiej sprawdzi się w tym styropian, który jest skutecznym izolatorem cieplnym, a przy okazji jest łatwo dostępny i stosunkowo niedrogi. Do połączenia ze sobą desek użyć można zwykłych gwoździ, a do przymocowania styropianu – specjalnego kleju. Wyposażyć powinniśmy się także w farbę, którą pokryjemy powierzchnię budy oraz materiał do uszczelnienia dachu.
fot. rikkis_refuge
Narzędzia stolarskie do budowy budy
Potrzebować będziemy piły, pilarki bądź szlifierki, które posłużą nam do pocięcia drewna na części, które stanowić będą ściany tworzonej przez nas budy. Poza tym, nie obejdziemy się bez młotka do wbicia gwoździ oraz wyrzynarki, za pomocą której wytniemy otwór we frontowej ścianie. Otwór ten może być kwadratowy, prostokątny bądź okrągły – niezależnie od tego, na jaką opcję się zdecydujemy, powinniśmy zadbać o to, by był na tyle duży, żeby kot nie miał problem z dostaniem się do środka i wyjściem z budy. Z drugiej strony nie możemy jednak przesadzić z wielkością otworu, aby do środka nie wdzierał się wiatr i zimno.
Czyszczenie budy dla kota
Aby czyszczenie budy czy zmiana posłania nie sprawiało nam problemów, możemy wyposażyć naszą budę w otwierany dach. Uzyskać go możemy na co najmniej dwa sposoby – pierwszy z nich to po prostu nałożenie deski dachowej na konstrukcję, druga zaś – zamocowanie jej na zwykłych zawiasach.
Drewno, z którego wykonamy budę może być nie wykończone. Zwłaszcza, jeśli do jej budowy wykorzystamy lite drewno, da nam to dobry efekt wizualny, jednak buda będzie przez to znacznie mniej wytrzymała – warto więc je odpowiednio zaimpregnować.
Alternatywą dla samodzielnie zbudowanej budy może być zakup gotowej. Najprostszą budę w jednym ze sklepów internetowych kupimy już za około sto złotych.