Treść główna

Porady Ciekawostki Bukszpan wieczniezielony

Bukszpan wieczniezielony

Osoby poszukujące niewielkich, wolnoro snących krzewów zimozielonych powinni zainteresować się bukszpanem wieczniezielonym. Ten zaliczane do rodziny bukszpanowanych niewielkich krzew doskonale prezentuje się w ogrodach.

bukszpan wieczniezielony

Bukszpan wieczniezielony – pochodzenie

Roślina naturalnie występuje w Azji Mniejszej i na Kaukazie. Zasięg dociera aż po Himalaje. W naszym kraju jest to wyłącznie roślina nasadzeniowa, która ma charakter wybitnie ozdobny.

Bukszpan wieczniezielony – zastosowanie

Bukszpan wieczniezielony jest rośliną doskonale nadającą się do ogrodów, parków i zieleńców. Z uwagi na to, że bardzo dobrze znosi strzyżenie często wykonuje się z niego żywopłoty oraz obwódki. Można nadawać mu rozmaite, nawet naprawdę fantazyjne kształty. Warto pamiętać, że dobrze radzi sobie również w pojemnikach. Decydując się na taką uprawę, roślinę trzeba jednak solidnie zabezpieczyć na zimę. Może bowiem nie przetrwać silnych mrozów.

Zobacz także: twarde drewno

Roślina jest bardzo łatwa w uprawie. Doskonale rośnie zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i tych zacienionych. Należy jedynie pamiętać o tym, aby nie sadzić bukszpanu w miejscach, które narażone są na silnie palące słońce. Najlepiej bukszpan będzie rósł w stanowiskach osłoniętych od wiatru. Lubi ziemię wilgotną, stąd też w okresach suszy należy go regularnie podlewać. Nawadnianie jest istotne również zimą, a także wczesną wiosną.

bukszpan wieczniezielony

Charakterystyka drewna bukszpanu

Mało kto wie, że drewno bukszpanu doskonale nadaje się do obróbki. Jest to drewno twarde, które dobrze znosi zarówno toczenie, jak i polerowanie. Od dawno sięgano po nie podczas wyroby zarówno mebli, jak i przedmiotów o charakterze ozdobnym. Szczególnie ceniono je w starożytności. Wówczas było bardzo często inkrustowane kością słoniową. Tak wykonane przedmioty udało się odnaleźć podczas wykopalisk prowadzonych na terenie starożytnego Egiptu. O bukszpanie znajdziemy zapiski również w biblijnej Księdze Izajasza.

Zobacz także: inkrustacja drewna

Ciekawostki

Bukszpan wieczniezielony to roślina długowieczna. Nam kojarzy się z niewielką krzewinką. Tymczasem może dorastać nawet do dziewięciu metrów, tworząc pień, którego obwód może mieć nawet trzydzieści centymetrów.

Zdjęcia: Jerzy Opioła, Abrimaal via Wikipedia