Treść główna

Porady Ciekawostki Cebil (Curupay) – ABC drewna egzotycznego

Cebil (Curupay) – ABC drewna egzotycznego

Drewno Curupay to ciekawe drewno egzotyczne cieszące się zainteresowaniem ze strony osób urządzających i wykańczających wnętrza swoich domów i mieszkań. Skąd bierze się to zainteresowanie? Co takiego ma w sobie ten rodzaj drewna, że zyskuje tak dużą popularność? Warto zdobyć kilka informacji na jego temat.

cebil, curupay, drewno egzotyczne

Curupay – pochodzenie i charakterystyka

Curupay znany jest na rynku pod kilkoma różnorodnymi nazwami. Spotkać go można jako Diamant kersen, Kurupaya, Cebil drewno, Cebil kolorado czy Angino Preto. Wszystkie dotyczą dokładnie tego samego gatunku.
W naturze, drzewo z którego pozyskuje się drewno cebil rośnie w Argentynie, Paragwaju, Boliwii, Brazylii i Peru. Pochodzi więc z ciepłych krajów Ameryki Południowej. Klimat, ten niewątpliwie ukształtował jego cechy, charakterystykę i właściwości.

Zobacz także: Tulipanowiec

Drzewo dorasta nawet do 80 metrów wysokości, natomiast pień potrafi uzyskać średnicę dwóch, trzech metrów. Pozyskiwane drewno ma kolor ciemno – brązowy, a jego cechy powodują, że bardzo trudno poddaje się ono obróbce. Najwięcej kłopotów sprawia twardość drewna, choć w użytkowaniu stanowi ona już jego zaletę. W czasie obróbki jednak bardzo często dochodzi do uszkodzenia lub stępienia narzędzi.

cebil, curupay, drewno egzotyczne

Jeżeli chodzi o cechy użytkowe, jest to drewno bardzo trwałe, odporne na ścieranie i odporne na zużycie. Doskonale sprawdzi się więc wszędzie tam, gdzie jego użytkowanie jest wzmożone. Jednocześnie, jego właściwości niejako predestynują również jego zastosowanie.

Drewno Cebil – zastosowanie

Najczęściej wykorzystywane jest więc do wykonywania podłóg, w tym również parkietów. Można produkować z niego drzwi i stolarkę okienną. Coraz częściej spotyka się także meble ogrodowe, które wykonane są z drewna cebil. Oczywiście, ów zwrot w jego kierunku bierze się z odkrycia jego niezwykłej trwałości i odporności na użytkowanie. Faktem jest, że pod wpływem światła drewno to nieco ciemnieje i trzeba mieć to zawsze na uwadze. Można jednak temu zapobiec poprzez zabezpieczanie go za pomocą olejowania lub lakierowania lakierami na bazie wody. Jeżeli zdecydujemy się pozwolić na tę drobną zmianę koloru, drewno zyska bardziej elegancki wygląd.

Zdjęcia: Wood-database