Cedr – długowieczne drzewo
Cedr to drzewo z gatunku sosnowatych, odznaczające się długowiecznością (czas życia tego typu drzew wynosi do 500 lat). Cedr wywodzi się z Himalajów oraz basenu śródziemnomorskiego, obecnie drzewo to spotkać można w Azji i Afryce Północnej.
Są to drzewa, które rosną do 40 metrów, niekiedy mogą osiągać wysokość 60 metrów. Gałęzie cedrów są bardzo okazałe, czego efektem jest rozłożystość tych drzew. Cedr nie bez powodu określany jest mianem wiecznie zielonego drzewa – osiągające 8-60 mm długości igły są wiecznie zielone.
Cedr i jego gatunki
W zależności od charakteru oraz miejsca występowania wyróżnia się kilka gatunków tego drzewa: cedr kanadyjski – bardzo odporny na czynniki zewnętrzne , grzyby oraz szkodniki, które atakują drzewa iglaste w obrębie ameryki Północnej,
cedr himalajski – drzewo rosnące w Himalajach, począwszy od Afganistanu, aż po Nepal,
cedr libański typowy – występuje on w Libanie, zachodniej Syrii oraz południowo-środkowej Turcji, Cedrus libani var. stenocoma – drzewo to charakteryzuje się igłami w barwie niebieskozielonej o długości 8-25 mm i rośnie przede wszystkim w południowo-zachodniej Turcji, cedr cypryjski – najmniejszy i najniższy z rodziny, niekiedy uważany za odrębny gatunek,
cedr atlaski, występujący w Maroko i Algierii.
Najpopularniejszym gatunkiem jest cedr libański, z którego produkowane jest drewno cedrowe, niezastąpione w przemyśle i stolarstwie.
Drewno cedrowe – charakterystyka
Drewno cedrowe uważane jest za wyjątkowe pod każdym względem – najlżejsze i jednocześnie bardzo trwałe. W dawnych wiekach drewno cedrowe wykorzystywano przede wszystkim do budowy statków. Obecnie znajduje ono zastosowanie głównie w przemyśle stolarskim.
Drewno cedrowe stosuje się również na fornir, sklejkę, płyty wiórowe i pilśniowe, deski, parkiet, meble, ramy, drzwi, okna, a także do zabudowy wewnętrznej i zewnętrznej.
Ze względu na miękkość drewno cedrowe sprawdza się także jako materiał rzeźbiarski, ponadto produkowane są z niego ołówki, listwy, łódki sportowe, instrumenty muzyczne oraz pudełka do cygar.
Cedr – ciekawostki
Warto podkreślić, że z drewna cedrowego wybudowano m.in. Pierwszą Świątynię Jerozolimską (X w. p.n.e. ) oraz Świątynię Artemidy w Efezie, uważaną za jeden z siedmiu cudów świata.
Zdjęcia: Wikipedia.