Treść główna

Porady Ciekawostki Chippendale – niezwykły i niejednorodny styl

Chippendale – niezwykły i niejednorodny styl

Chippendale to styl niejednorodny, zaskakujący i zachwycający, wykorzystywany przede wszystkim w angielskim meblarstwie. Styl ten powstał w połowie XVIII wieku, a jego nazwa pochodzi od nazwiska ebenisty – Thomasa Chippendale’a, twórcy wydanego w 1754 roku wzornika „Gentelman and Cabinet-marker’s Director”.

styl chippendale

Chippendale to pierwszy styl w meblarstwie, którego nazwa nie pochodzi od nazwy władcy, lecz od nazwiska twórcy. Pierwszy wzornik powstał w roku 1754, drugi w 1755 – rozwiązania te zawierały po 160 propozycji ilustracyjnych, natomiast trzecia edycja miała miejsce miejsce w latach 1759-1762 i zawierała 200 ilustracji, z czego 105 stanowiły nowe propozycje. Wzornik adresowany był adresowany dla projektantów oraz twórców mebli. Meble wykonywane według przedmiotowego wzornika wytwarzano w Anglii, kontynentalnej Europie oraz Ameryce.

Czym charakteryzuje się styl chippendale?

Zasadniczą, rzucającą się oczy cechą przedmiotowego stylu jest ekletyzm, często określany mianem braku stylu. Twórca stylu chippendale łączył w swoich projektach elementy współczesnej mody, rozwiązania starsze, a także motywy egzotyczne.
W przedmiotowym stylu można wymienić trzy podstawowe grupy mebli:
a) wzorowane na stylu gotyckim;
b) wzorowane na stylu rokokowym, nota bene współczesnym dla twórcy stylu chippedale;
c)wzorowane na sztuce chińskiej.

Zobacz także: styl francuski

Artysta miał jedna swobodę łączenia dowolnych elementów i stylów, tworząc oryginalne i unikalne propozycje meblowe. W wielu przypadkach pojawiało się przesycenie estetycznymi dodatkami.

styl chippendale

Oryginalne meble w stylu chippendale

Styl chippendale oscylujący wokół nurtu gotyckiego kojarzy się przede wszystkim z krzesłami wykończonych ostrymi łukami, maswerkami oraz rozetami. Elementy te można zauważyć w obrębie elementów ozdobnych szaf.

Styl rokoko można zauważyć w obrębie ram, luster, kandelabrów oraz konsoli, które odznaczały się bogatym zdobnictwem i wyjątkowymi rzeźbami. Styl ten obejmował także krzesła o zaskakujących ażurach, z wygodnymi, szerokimi siedziskami. Cechą charakterystyczną wspomnianych krzeseł są także zakończenia nóżek w postaci kul ujętych w szponach ptaka.

Zobacz także: styl art deco

Styl ten to przede wszystkim bogactwo wzorów, wykończeń i rzeźb, zaskakujący pięknem i niezwykłością. Oryginalne meble w stylu chippendale charakteryzują się solidnością wykonania, są funkcjonalne i wygodne, a przy tym bardzo eleganckie i dekoracyjne.
Meble te były wykonywane głównie z drewna mahoniowego, które do Anglii zawitało ok. 1725 roku. Materiał ten jest trwały i prezentuje się bardzo efektownie. Do intarsji wykorzystywany był heban i drzewo różane. Istnieje także uproszczony styl chippendale, czyli meble wykonane przez twórców mniej zaangażowanych i doświadczonych.

Zdjęcia: Rauantiques via Wikipedia