Treść główna

Porady Ciekawostki Choina – drewno choiny

Choina – drewno choiny

Choina – nie mylić z choinką, jest rodzajem iglastych drzew z rodziny sosnowatych. Łącznie obejmuje 10 gatunków roślin i pochodzi z obszarów Ameryki Północnej i Azji. Inna nazwa choiny to Tsuga Carriere, a najbardziej rozpowszechnionym jej gatunkiem jest choina kanadyjska.

choina kanadyjska

Popularne odmiany choiny

Wśród gatunków choiny wymienia się choinę kanadyjską, karolińską, różnoigłową czy zachodnią. Choina kanadyjska to inaczej Tsuga Canadensis, czyli jodła kanadyjska. Należy do jednego z najbardziej gęstych gatunków drzew iglastych w skali świata. Rośnie we wschodniej części Północnej Ameryki.

Drewno choiny – charakterystyka

Cenione jest w szczególności drewno choiny kanadyjskiej, ze względu na równy rysunek słoja. Drewno tego gatunku choiny dostępne jest w sprzedaży pod nazwą hemlock. Ma zwykle jasną barwę – od jasnobrązowej po brązowo-szarą, a biel najczęściej jest nieco jaśniejsza, choć nie różni się w sposób diametralny od twardzieli. Drewno choiny kanadyjskiej ma wysoką gęstość, która nadaje mu odpowiednią wytrzymałość. Łatwo się je obrabia – ręcznie lub mechanicznie oraz dobrze się klei. Suszenie też przebiega bez większych problemów.

choina kanadyjska

Zobacz także: limba

Drewno choiny – zastosowanie

Drewno choiny wykorzystywane jest w przemyśle papierniczo-celulozowym do produkcji papieru. Znalazło zastosowanie w produkcji podkładów kolejowych i w budownictwie. Kora drzewa choiny dostarcza garbników, które używane są w przemyśle garbarskim.

Zobacz także: sauna z drewna – konserwacja

Drzewa choiny są sadzone dla swoich walorów estetycznych, m.in. w parkach, choć odmiany karłowate nadają się do zastosowania w ogrodach, do sadzenia w pojemnikach, czy nawet do formowania żywopłotów. Drewno choiny kanadyjskiej jest stosowane przy budowie saun, z uwagi na piękny rysunek słojów, wysoką trwałość i gęstość. Używa się go w szeroko pojmowanym budownictwie oraz przy pracach wykończeniowych we wnętrzach, w postaci panelów hemlock.

Ciekawostka

Choina kanadyjska (jodła kanadyjska) jest symbolem stanu Pensylwania w Stanach Zjednoczonych. Rosną tam także najstarsze okazy choiny kanadyjskiej – niektóre liczyć mogą nawet 500 lat.