Treść główna

Porady Ciekawostki Chruścina jagodna

Chruścina jagodna

Chruścina jagodna to bardzo ciekawy gatunek drzewa – roślina wieloletnia z rodziny wrzosowatych, która nazywana jest też poziomkowcem, drzewem poziomkowym lub drzewem truskawkowym. Można ją znaleźć na terenach, w których panuje klimat śródziemnomorski, na zachodzie Europy, jak również w Azji. Dorasta do 12 metrów, jest wiecznie zielona, a jej drewno można wykorzystywać w stolarce. Co warto wiedzieć na jej temat?

chruścina jagodna, poziomkowiec, drzewo poziomkowe, drzewo truskawkowe

Chruścina jagodna – charakterystyka drewna

Arbutus unedo, czyli chruścina jagodna, to krzew lub drzewo o czerwonej korze i mączysto-mięsistych jagodach, które są jadalne, choć nieco mdłe. Przypominają z wyglądu truskawki lub poziomki, co przyczyniło się do nadania roślinie charakterystycznych nazw. Drewno tego drzewa posiada biel, która znacznie różni się od koloru twardzieli. Jeśli zaś chodzi o jego gęstość, wynosi ona 0,7-0,9 g / cm³. Drzewo jest bardzo odporne na działanie czynników atmosferycznych, więc może być wykorzystywane do wykonywania elementów zewnętrznych. Jest wytrzymałe, odporne na działanie temperatury, a jego suszenie bezproblemowe.

Zobacz także: kalina koralowa

Chruścina jagodna – zastosowanie

Chruścina jagodna jest rośliną jadalną oraz leczniczą. Jadalne są owoce, które można spożywać na surowo, albo też wykonywać z nich przeróżne przetwory czy napoje alkoholowe (wina lub likiery). Jeśli zaś chodzi o lecznicze właściwości tej rośliny, używane są w tym celu kwiaty oraz kora. Co ciekawe zresztą, kwiatami drzewo obsypuje się w listopadzie i grudniu, a dojrzewające owoce mogą współistnieć z kwiatami. Chruścina jagodna jest uprawiana również jako drzewo ozdobne – i to coraz częściej także w Polsce. Jeśli zaś chodzi o zastosowanie drewna, z uwagi na swoją dużą odporność wykorzystywane jest do wykonywania stolarki okiennej czy drzwiowej.

chruścina jagodna, poziomkowiec, drzewo poziomkowe, drzewo truskawkowe

Zobacz także: cedrzyk wonny

Chruścina jagodna – ciekawostki

Drzewo lub krzew znane jako chruścina jagodna jest na tyle popularne w niektórych krajach, że znalazło się nawet w herbie Madrytu oraz we fladze miasta, która przedstawia jedynie ów herb na bordowym tle. To drzewo egzotyczne, które ważne jest dla stolarki krajów śródziemnomorskich.

Zdjęcia: Foter.com , iv78x Via Flickr