Treść główna

Porady Ciekawostki Ciekawe budowle z drewna

Ciekawe budowle z drewna

Drewno to popularny materiał budowlano-wykończeniowy. Jego zalety były doceniane praktycznie już w starożytności. Istnieje wiele atrakcyjnych i niepowtarzalnych konstrukcji budowlanych z drewna, stanowiących niepodważalne dzieło architektury drewnianej.

architektura drewniana, metropol parasol

Konstrukcje drewniane – najwyższe, najciekawsze, największe

Niewiele osób wie, że największa konstrukcja drewniana w kształcie wieży znajduje się Polsce, a dokładniej w Gliwicach. Wieża powstała na początku XX, a dokładniej w 1925 roku, czyli w czasie, gdy Gliwice znajdowały się po niemieckiej stronie granicy. Niemcy, podążając w kierunku rozwoju cywilizacyjnego, zamierzali zwiększyć zasięg własnych rozgłośni radiowych, stawiając drewniany masz w nadgranicznym mieście.

Imponująco prezentuje się także Metropol Parasol w Sewilli, kształtem przypominający duże grzyby. Budowa tej konstrukcji zakończyła się w roku 2011, Metropol Parasol w krótkim czasie stał się ikoną Sewilli. Budowla pełni funkcję handlową i rekreacyjną.

Wśród drewnianych dzieł znajduje się także Dom Sutyagina, znany jako Dom Gangstera. Jak głosi plotka, Sutyagin zamierzał pierwotnie postawić niewielki, drewniany budynek, z przeznaczeniem na mieszkanie i prowadzenie nielegalnych interesów. W efekcie powstał trzynastopiętrowy, drewniany budynek, nierzadko określany ósmym cudem świata. Obecnie budynek ten stanowi jedną z największych atrakcji Archangielska.

Interesująco prezentuje się także wyspa Kidży, gdzie budowniczowie, setki lat temu, postawili pokaźne budowle drewniane, nie używając podczas budowy gwoździ. Bez wątpienia jest to fenomen północnej Rosji. Na niewielkiej wyspie, liczącej zaledwie pół kilometra szerokości i siedem kilometrów długości, znajduje się wiele drewnianych cudów architektury – największy zachwyt wzbudza cerkiew Przemienia Pańskiego.

architektura drewniana, dom sutyagina

Drewniane cerkwie

Na liście najciekawszych zabytków drewnianych UNESCO znalazły się także piękne cerkwie, znajdujące się w Polsce i na Ukrainie. Po stronie polskiej wyróżniono: cerkiew św. Paraskiewy w Radrużu, cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu, cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku, cerkiew św. Michała Archanioła w Turzańsku, cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku, cerkiew Opieki Bogurodzicy w Owczarach, cerkiew św. Paraskiewy w Kwiatoniu oraz cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych.
Wśród ukraińskich zabytków na wyjątkowej liście UNESCO umieszczone zostały: cerkiew Zesłania Ducha Świętego w Potyliczu, cerkiew św. Dymitra w Matkowie, cerkiew Świętej Trójcy w Żółkwi, cerkiew św. Jerzego w Drohobyczu, cerkiew św. Ducha w Rohatyniu, cerkiew Narodzenia Theotokos w Werbiążu Niżnym, cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego w Jasinie i cerkiew św. Michała Archanioła w Użoku.

Zdjęcia: Anual, SK via Wikipedia