Ciekawostki – ile „drzew” jest w naszym domu?
Drewno otacza nas z każdej strony. Choć żyjemy w domach z płyt, w świecie technologii, to jednak wciąż trudno wyobrazić sobie codzienność bez drewna w najróżniejszej postaci. Służy człowiekowi od tysiącleci, nieco zmieniając swoje funkcje czy sposoby wykorzystania. Ile tak naprawdę jest „drzew” w naszych domach?
Mieszkania pod lupą
Wedle ostatnich badań satelitarnych na świecie jest około 3 bilionów drzew. Każdego roku ścinanych jest 15 miliardów, a sadzonych 5 miliardów. Karczowane są lasy, płoną kolejne jego połacie, przez co giną zwierzęta, a człowiek niewystarczająco dba o ten naturalny zasób. Jeśli się przyjrzeć dokładniej, to każdy z nas posiada przynajmniej kilka drzew w domu lub tyle wyeksploatował w ciągu swojego życia. Dąb, sosna, świerk, bambus czy merbau to nie tylko materiały na parkiet w domu czy na funkcjonalne i solidne meble. Zimą palimy drewnem w kominku, palimy ogniska w lesie czy na biwaku, przygotowując smakowite przekąski lub chroniąc się przed zimnem.
Zobacz także: wyroby z drewna
Jak jeszcze wykorzystujemy drewno?
Przy obecnej modzie na powrót do naturalności oraz na prowadzenie stylu życia eko, drewno pojawia się też w formie zabawek dla dziecka, jak i w formie dekoracji. Figurki rzeźbione w dębie, solidne podstawki pod gorące garnki czy nietypowe lampy lub ramki na zdjęcia. Człowiek jednak jest wytwórcą. Jeśli spojrzymy na papier, jako produkt powstający z drewna, to okaże się, że eksploatujemy drzewa nawet zapisując spotkanie w kalendarzu czy używając papieru toaletowego.
Zobacz także: prezenty z drewna dla dziecka
Kilka ciekawostek na temat drewna
Chyba najsłynniejszym produktem zbudowanym z drewna jest koń trojański, dzięki któremu Achajowie zdobyli miasto twierdzę. Jego replika została zbudowana na Kaszubach, co więcej, została wpisana do listy rekordów Guinnessa. Na liście znajduje się też największy drewniany fortepian, który także powstał w Polsce. Ale drewno często służy też do nietypowych, choć funkcjonalnych aranżacji. Przykładem są drewniane rowery, jak ten bambusowy model, na którym podróżniczka Dorota Chojnowska przejechała Iran. Innym rozwiązaniem jest budowa nagrobków, które przypominają misterne i egzotyczne chaty. Powstają między innymi na indonezyjskiej wyspie Sulawesi. Drewno otacza nas z każdej strony i zawsze będzie nas otaczać, bo jest naturalnym oraz niezwykle wdzięcznym i uniwersalnym surowcem.