Treść główna

Porady Ciekawostki Cis i jego gatunki

Cis i jego gatunki

Cis jest wiecznie zielonym drzewem iglastym, choć niektóre gatunki cisowatych mają postać dużego krzewu. W naturalnym środowisku cisy występują w Europie i w Azji zachodniej, jak i w północnej Afryce. Istnieje wiele gatunków cisów. Sprawdźmy, które są najbardziej popularne.

cis pospolity, gatunki cisa

Cis pospolity

Najbardziej powszechnie występującym gatunkiem z rodziny cisowatych jest cis pospolity. Ty gatunek drzewa lub krzewu, cechujący się tym, że jest rośliną wiecznie zieloną i długowieczną. W naturze potrafi dorastać nawet do wysokości 15 m, ale w hodowli jest znacznie niższy. Lubi żyzne, wilgotne gleby i stanowiska cieniste lub półcieniste.
Cis pospolity ma rozgałęzione, nieregularne pnie i konary, a jego szpilki są ciemnozielone i lśniące z wierzchu, zaś od spodu jaśniejsze, matowe, o ostrym zakończeniu. Cisy pospolite można spotkać w polskich lasach, ale rzadko. Od lat cisy objęte są w naszym kraju ochroną.

Zobacz także: gatunki lipy

Cis kolumnowy

Odmianą cisu pospolitego jest cis kolumnowy, wykorzystywany jako roślina ozdobna w przydomowych ogrodach. Jego nazwa zaczerpnięta została z tego, że ma wyprostowany, kolumnowy pokrój. To drzewo odporne na choroby, które ma wysokie zdolności regeneracyjne.

Cis krótkolistny

W Ameryce Północnej, w zachodniej Kanadzie i w zachodniej części Stanów Zjednoczonych, mniej więcej w pasie od Alaski po Kalifornię, rośnie cis krótkolistny. Należy do rodziny cisowatych, ma pokrój stożkowy, szeroki i dorasta do 25 metrów wysokości. Jego konary są giętkie i cienkie, a sylwetka smukła. Igły cisa krókolistego są z wierzchu ciemnozielone, a pod spodem jaśniejsze.

Cis kanadyjski

Od Nowej Funlandii po Wirginię, na wschodnim wybrzeżu Ameryki Północnej, w tym w Kanadzie, rośnie cis kanadyjski. To niewielkie drzewo lub duży krzew, który najczęściej nie przekracza 2 metrów wysokości. Ma wybujałą, rozgałęzioną koronę. Jego igły są zaostrzone i nie mają tylu substancji trujących, co inne gatunki cisowatych. Pień ma charakterystyczną czerwonawą barwę, a jego kora jest cienka i lekko się łuszczy.

cis pospolity, gatunki cisa

Zobacz także: gatunki jesionu

Cis japoński

Z Japonii pochodzi odmiana cisu japońskiego, nazywana Japanese Yew. Rośnie we wschodniej Azji, na terenie Rosji, Chin, Korei i na japońskich wyspach. To gęsty, ciemnozielony krzew, odporny na trudne warunki atmosferyczne, zwłaszcza na mróz. Dlatego bez problemu znosi zimy np. w Ontario.

Żywotnik olbrzymi

Mylony z cisami jest często żywotnik olbrzymi, powszechnie nazywany tują. W rzeczywistości jest to karłowaty krzew o gęstym, stożkowatym pokroju i żółtej barwie młodych gałązek. Pędy są giętkie, a sam żywotnik osiąga około 1,5 m wysokości.

Cis henrykowski

Z odmiany cisu pospolitego pochodzi jedno z najstarszych drzew w Polsce – cis henrykowski. Takie drzewo rośnie niedaleko Lubania i według szacunków ekspertów ma około 1250 lat. Obecnie podejmowane są starania mające na celu zabezpieczenie systemu ukorzenienia drzewa.

Zdjęcia: Didier Descouens via Wikipedia