Treść główna

Porady Ciekawostki Co to jest i do czego służy mączka drzewna?

Co to jest i do czego służy mączka drzewna?

Mączka drzewna cieszy się ostatnio sporą popularnością w niektórych sektorach przemysłowych. Jak powstaje i do czego dokładnie jest wykorzystywana?

mączka drzewna

Mączka drzewna – charakterystyka

Jak sama nazwa sugeruje, mączka drzewna otrzymywana jest z surowca drewnianego i charakteryzuje się sypką, bardzo drobną, wręcz miałką, konsystencją. W składzie chemicznym mączki drzewnej znajdziemy w około 50% celulozę, w około 20-25% ligninę, w 20-25% hemicelulozę, a ponadto m.in.: żywice, woski, kauczuk, białka, sole mineralne. Dokładne stężenie poszczególnych substancji zależy od gatunku drzew oraz warunków glebowych i pogodowych panujących na terenie, na jakim rosły drzewa, z których mączka powstała.

Jak powstaje mączka drzewna?

Zazwyczaj jest ona po prostu materiałem ubocznym, który wytwarzany jest w wyniku obróbki drewna, na przykład szlifowania, piłowania czy przecinania w tartakach, stolarniach oraz zakładach parających się przemysłem meblarskim. Jak się okazuje, ten swojego rodzaju materiał odpadowy, dzięki swojej specyficznej konsystencji i składowi chemicznemu, może być powtórnie wykorzystany.

mączka drzewna

Mączka drzewna charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami mechanicznymi (m.in. nierozpuszczalność w wodzie, trwałość, odporność na działanie czynników zewnętrznych, niska przewodność cieplna, zdolność do łatwego wiązania się z innymi substancjami, plastyczność), co czyni ją coraz powszechniej używanym prefabrykatem w różnych gałęziach przemysłu, głównie w meblarstwie oraz budownictwie. Nie bez znaczenia jest też niska cena i łatwość pozyskiwania tego materiału.

Zobacz także: Odpady drzewne

Mączka drzewna – zastosowanie

Mączka drzewna wykorzystywana jest jako podstawowy składnik wypełniaczy do tworzyw sztucznych, takich jak m.in. linoleum czy bakelit. Wchodzi ona również w skład desek kompozytowych. Wysoka zawartość tego materiału sprawia, że takie deski posiadają powierzchnię mocno przypominającą naturalne drewno, co oczywiście jest ich niezaprzeczalnym atutem. Kompozyty WPC powstałe z zastosowaniem mączki drzewnej wykorzystywane są do tworzenia desek tarasowych, balustrad, ogrodzeń, podestów, elementów architektury ogrodowej, ławek, pomostów, mebli ogrodowych, drzwi, profili przemysłowych.

Mączka drzewna wytwarzana jest z rożnych gatunków drewna używanych w procesie produkcyjnym w tartakach i zakładach stolarskich, a więc między innymi z sosny, świerku, buku, dębu, etc.

Zdjęcia: Rubber Dragon via Flickr