Cyklinowanie drewna
Podłogi wykonane z drewna prezentują się wyjątkowo pięknie, jednak decydując się właśnie na taki materiał musimy pamiętać, iż wymaga on odpowiedniej pielęgnacji. I nie chodzi tutaj wyłącznie o codzienne dbanie o wygląd na przykład parkietu, ale także o jego okresowe odnawianie, czyli cyklinowanie.
Dlaczego cyklinowanie drewna jest korzystne?
Cyklinowanie to nic innego jak szlifowanie drewnianej podłogi, które pozwala na wyrównanie wszelkich niedoskonałości, powstałych w skutek codziennej eksploatacji i pozbycie się na przykład starego lakieru, który zaczął się łuszczyć. Dzięki cyklinowaniu możemy zatem ponownie cieszyć się piękną podłogą, która wygląda jak nowa.
Zobacz także: Szlifowanie drewna
Cyklinowanie podłóg najczęściej zleca się fachowcom, którzy posiadają odpowiedni sprzęt do tego przeznaczony oraz rzecz jasna wiedzą w jaki sposób zrobić to najlepiej. Jeśli jednak mamy choćby niewielkie doświadczenie w cyklinowaniu możemy wypożyczyć potrzebne maszyny i wyszlifować podłogi samodzielnie.
Cyklinowanie krok po kroku
Zanim zaczniemy cyklinowanie musimy odpowiednio przygotować pomieszczenie, w którym będzie się ono odbywało. Przede wszystkim należy zatem wynieść meble i dywany, ale oprócz tego powinniśmy również zdjąć firanki oraz żaluzje czy rolety, które zostałyby zakurzone. Demontujemy też listwy przypodłogowe i dokładnie odkurzamy podłogę.
Do cyklinowania używa się przede wszystkim cykliniarek taśmowych, ale również szlifierek krawędziowych, z pomocą których możliwe jest wyczyszczenie mniej dostępnych miejsc, jak na przykład powierzchni pod grzejnikiem. Co bardzo ważne cyklinowanie należy powtórzyć od trzech do pięciu razy, pamiętając o zmianie papieru ściernego na drobniejszy. Przed ostatnim cyklinowaniem zazwyczaj szpachluje się wszelkiego rodzaju ubytki w parkiecie, przy pomocy specjalistycznej masy.
Zobacz także: Szpachlowanie drewna
Po cyklinowaniu należy dokładnie oczyścić drewnianą podłogę, a następnie nałożyć na nią podkład, który będzie stanowił dodatkowe zabezpieczenie drewna. Kiedy podkład wyschnie, przystępujemy do ostatniego etapu odnawiania drewnianej podłogi, jakim jest lakierowanie. Aby efekt był jak najlepszy lakier nakładamy w dwóch lub trzech warstwach.
Zdjęcia: Serendigity, abbybatchelder via Flickr