Treść główna

Porady Ciekawostki Cyprys i jego gatunki

Cyprys i jego gatunki

Cyprys jest popularną odmianą iglaka, wykorzystywaną powszechnie w polskich ogrodach. Znany jest jednak częściej pod nazwą tuja. Tymczasem to szlachetny krzew iglasty, który przy odpowiedniej pielęgnacji może osiągnąć duże rozmiary. Istnieje kilka gatunków cyprysów. Opisujemy najczęściej występujące odmiany tych krzewów.

cyprys gatunki, odmiany cyprysu, gatunki cyprysu

Cyprys nutajski

W polskich warunkach klimatycznych cyprys nutajski w ogóle nie występuje w naturze, ale może być uprawiany w donicach i ogrodach, ponieważ wykazuje wysoką mrozoodporność. Cechami charakterystycznymi tej odmiany cyprysu są łuskowate, ładne igły oraz nieco luźniejszy pokrój i lekko zwisające gałązki. Popularna jest odmiana cyprysa nutajskiego – Pendula, tzw. odmiana płacząca.

Zobacz także: olejek cyprysowy

Cyprysik Lawsona

Cyprysiki to odmiana cyprysa – mniejsza i bardziej pospolita w Polsce. Cyprysik ma zielone łuski, których nie zrzuca na zimę. Zarówno cyprys, jak i cyprysik są krzewami podobnymi do siebie, dlatego trudno je czasem odróżnić. Wyróżnia się między innymi popularny cyprysik Lawsona, ale nie jest on jedyny. Są również cyprysiki:

  • wiecznie zielone,
  • tępołuskowe,
  • groszkowe.

cyprys gatunki, odmiany cyprysu, gatunki cyprysu

Cyprys wiecznie zielony

Zdecydowanie najczęściej uprawia się w Polsce odmianę cyprysa wiecznie zielonego. To gatunek popularny na całym świecie. Jest literackim symbolem żałoby i cierpienia. Jego uprawa wymaga uwagi i cierpliwości, a on sam ma duże wymagania, dlatego najlepiej będzie rósł w cieplejszych częściach naszego kraju. Cyprys wiecznie zielony osiąga wysokość do 30 metrów, przez co mamy do czynienia z całkiem pokaźnym drzewem, o smukłej, stożkowatej lub kolumnowej koronie. Korona jest gęsta, ma liczne gałęzie, pokryte typowymi łuskowatymi liśćmi – igłami.

Zobacz także: drewno cyprysowe

Atlantic White Cypress

Cyprysik w odmianie Atlantic White Cypress, nazywany również Atlantic White Cedar to miękkie drzewo o wysokości do 20-30 metrów, które rośnie głównie w Stanach Zjednoczonych. W USA rośnie również Cyprys arizoński, odporny na niskie temperatury, o krzaczastej, stożkowatej koronie. Nadaje się na żywopłoty, jak i nasadzenia pojedyncze.

Zdjęcia: Harvey Barrison, Hans A. Rosbach via Wikipedia