Cytryna zwyczajna – drzewo cytrynowe
Cytryna zwyczajna (citrus limon), często nazywana cytryną lub cytryną właściwą, to roślina pochodząca z południowo-wschodnich Chin, która najprawdopodobniej powstała poprzez skrzyżowanie limy z cytronem.
Obecnie na terenie Chin cytryna już nie występuje – ani w stanie dzikim, ani jako roślina uprawna. Nie oznacza to jednak, drzewa cytrynowe wymarły całkowicie – wprost przeciwnie, roślina ta występuje przede wszystkim w rejonie Morza Śródziemnego, m.in. we Włoszech, Hiszpanii i Grecji, ponadto cytrynę można także spotkać w Meksyku i USA.
Na całym świecie roślina ta może być uprawiana w doniczkach, choć jest bardzo wymagająca, zwłaszcza pod względem temperatury, nawodnienia oraz światła. W warunkach domowych cytryna jest uprawiana jako roślina ozdobna.
Drzewo cytrynowe i jego cechy
Drzewa cytrynowe dorastają zazwyczaj do 5m, choć można spotkać nawet okazy o wysokości 10 metrów, większość odmian posiada gałęzie z kolcami.
Zobacz także: Eukaliptus – drewno eukaliptusowe
Liście drzew cytrynowych charakteryzują się jasnozieloną barwą, ich cechą jest jajowatolancetowatość, połysk oraz piłkowane brzegi. Liście mogą mieć nawet 15 centymetrów długości i wyrastają na słabo oskrzydlonych ogonkach.
Kwiaty wydzielają charakterystyczną, silną woń, są osadzone pojedynczo lub w parach, w kątach liści. Korona jest biała, pięciopłatkowa, z zewnątrz nabiegła czerwono. Ciekawostką może być fakt, że cytryna kwitnie nieprzerwanie.
Drzewo cytrynowe – zastosowanie
Najbardziej znane są owoce drzewa cytrynowego, czyli popularne cytryny – kwaśne, jajowate jagody o wydłużonych końcówkach. Cytryny posiadają dość grubą, kilkumilimetrową żółtą skórkę, dość twardą oraz jasnożółty, bardzo soczysty miąższ, stanowiący jadalną część owocu.
Cytryny dostarczają duże ilości witaminy C, B1, kwasu cytrynowego, soli mineralnych (potasu i wapnia), białka oraz kwasów organicznych.
Owoce cytryny znajdują szerokie zastosowanie w kulinariach, medycynie oraz kosmetyce. Cytryna stanowi m.in. składnik perfum (bergamota), dżemów, soków i lodów.
Zobacz także: Oliwka – drewno oliwkowe
Drewno cytrynowe charakteryzuje się wyjątkowym aromatem, ponadto jest trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne. Materiał ten jest wykorzystywany przede wszystkim podczas tworzenia naczyń do yerba mate, znajduje ponadto zastosowanie w rzeźbiarstwie, stolarskie, a także podczas wyrobu instrumentów muzycznych.