Treść główna

Porady Ciekawostki Czy warto budować domy szkieletowe?

Czy warto budować domy szkieletowe?

Szkieletowa technologia budowania domów staje się coraz bardziej popularna. Moda ta przywędrowała do Polski z Ameryki, gdzie tego typu budowle stawia się już od wielu lat. Czym zatem są domy szkieletowe?

technologia szkieletowa

fot. frwwzr


Jak sama nazwa wskazuje, podstawą są szkielety, wykonane z mocnego, trwałego drewna. Staje się on drugim, bardzo istotnym fundamentem domu, który będzie podtrzymywał całą konstrukcję. Prawidłowe wykonanie szkieletu jest najistotniejsze, gwarantuje bowiem, że dom będzie stał i służył nam przez kilkanaście lat. Kiedy już drewniany szkielet jest gotowy, uzupełnia się go o inne materiały budowlane, czyli na przykład płyty OSB, potem można wyposażyć dom także w elementy stalowe, betonowe, ceglane, chociaż nie jest to konieczne.

Przez wiele lat budowanie domów z bali czy domów szkieletowych nie było modne. Co więcej, ludzie podchodzili do nich ze swoistym dystansem i rezerwą. Związane to było przede wszystkim z niepokojem i strachem, a także brakiem poczucia bezpieczeństwa. Powszechnie uważa się, że drewno jest mało wytrzymałym surowcem, budowanie z niego domu może okazać się ryzykowne lub po prostu nie sprawdzi się w polskich warunkach klimatycznych. Ludzie obawiali się, że drewniany szkielet nie wytrzyma niedogodnych czynników atmosferycznych, zwłaszcza silnych wiatrów lub nawałnic. Był też inny punkt widzenia, charakterystyczny dla mieszkańców naszego kraju. Budując dom, zazwyczaj myśleli oni o kilku przyszłych pokoleniach. Bezpieczniej było zatem stawiać dom z betonu i konstrukcji stalowych, aby był jak najbardziej trwały i długowieczny.

Moda na domy z drewna

Obecnie odchodzi się nieco od tego myślenia, dom nie musi służyć rodzinie przez kilka dekad, powinien być natomiast stosunkowo nieduży i niedrogi. Dzisiaj coraz częściej stawia się właśnie domy szkieletowe, ponieważ spełniają te wymogi. Specjaliści podkreślają jednak, że jak już zdecydujemy się na dom szkieletowy, to należy pamiętać, że najistotniejsze jest rzetelne i profesjonalne wykonanie szkieletu. Jeżeli dopuści się bowiem pewnych zaniedbań, istnieje ryzyko, że w domu nie będzie odpowiedniej cyrkulacji powietrza, a my wydamy majątek na ogrzanie go, czyli dostarczenie energii cieplnej. Dlatego trzeba dobrze wybrać ekipę, która zajmie się stawianiem szkieletu.

Planujesz budowę domu z drewna? Zobacz: nowe i używane maszyny do drewna.