Treść główna

Porady Ciekawostki Czym polerować drewno?

Czym polerować drewno?

Dla zachowania na długi czas pięknego połysku drewna albo przywrócenia dawnym drewnianym meblom lub podłogom dawnego blasku, należy je wypolerować. Można to zrobić ręcznie lub mechanicznie.

czym polerować drewno, polerowanie drewna

Jakie narzędzia do polerowania ręcznego?

Manualne polerowanie powierzchni drewnianych wymaga zastosowania pasty polerskiej lub innego preparatu do polerowania, szmatki i arkusza papieru ściernego o właściwie dobranej ziarnistości. Im większe ziarna, tym uzyskamy większy stopień starcia powierzchni drewnianych. Istnieje przy tym ryzyko uszkodzenia struktury powierzchni drewna. Ręczne polerowanie będzie dobrym wyborem przy renowacji i konserwacji rzeźb drewnianych i zdobień z drewna.

Zobacz także: renowacja podłogi drewnianej

Jakie szlifierki do polerowania większych powierzchni?

Ręczne polerowanie dużych podłóg, stołów czy szaf drewnianych zajmie dużo czasu i będzie wymagało wiele pracy. Dlatego lepiej do tego celu wykorzystać odpowiednią szlifierkę do drewna i materiałów drewnopochodnych.

Rodzaje szlifierek do drewna

Drewno można polerować przy użyciu kilku różnych narzędzi. Wśród nich wyróżnić można:
• szlifierki taśmowe,
• szlifierki oscylacyjne,
• szlifierki mimośrodowe, w tym szlifierki typu DELTA.

czym polerować drewno, polerowanie drewna

Na co zwrócić uwagę, wybierając szlifierki?

Przy wyborze szlifierki, którą będziemy szlifować powierzchnię drewnianą, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Po pierwsze istotne jest, jaką powierzchnię mamy wypolerować. Przy dużych i płaskich powierzchniach najlepiej sprawdzi się szlifierka taśmowa – wydajna i sprawna. Najczęściej szerokość taśmy szlifierskiej wynosi 75 mm, ale można spotkać też szlifierki o szerokości taśmy 110 mm.

Zobacz także: szlifowanie drewna

Do mebli czy nóg stołów drewnianych przydadzą się szlifierki uniwersalne – mimośrodowe i oscylacyjne. Różnią się głównie kształtem i powierzchnią stopy. Urządzenia szlifierskie mimośrodowe charakteryzują się okrągłym kształtem stopy o średnicy od 125 do 150 mm. Większość szlifierek oscylacyjnych ma większą powierzchnię roboczą i daje możliwość pracy nawet w trudno dostępnych miejscach.

Inne narzędzia do szlifowania

Do szlifowania i polerowania drewna można wykorzystać wiertarkę z tarczą gumową z trzpieniem i rzepem, do którego przymocowuje się krążki ścierne. Do szlifowania nadają się też szlifierki kątowe, ale korzystanie z nich wymaga wprawy.