Czyszczenie drewna – poradnik
Wśród wielu zalet drewna szczególnie cenimy jego wygląd. To właśnie między innymi jemu drewno zawdzięcza swoje szerokie zastosowanie – zarówno meble, jak i podłogi, schody czy elewacje świetnie wyglądają tak w klasycznej stylistyce, jak i tej zdecydowanie nowocześniejszej. Abyśmy jednak z wyglądu drewnianych przedmiotów byli zawsze zadowoleni, musimy się o nie właściwie zatroszczyć. Mowa tu nie tylko o regularnej impregnacji, ale też czyszczeniu – tym bardziej, nieodpowiednie czyszczenie może okazać się dla drewna naprawdę zabójcze.
Czyszczenie mebli drewnianych
Najczęściej spotykanymi w naszych domach produktami drewnianymi są, jak nietrudno się domyśleć, meble. To właśnie zresztą najczęściej czyścimy – w większości domów przecież odbywa się to średnio raz na tydzień. Jak się jednak okazuje, samo użycie odpowiedniego środka do czyszczenia nie wystarcza, aby naszym meblom zapewnić najlepszą ochronę. Warto przede wszystkim pamiętać o tym, by czyścić je wzdłuż słojów, a także, by nie używać do tego dużych ilości wody. Oprócz dostępnych w sklepach środków, dobrze sprawdzą się w tym celu ocet i oliwa zmieszane w proporcjach jeden do jednego, a także połączenie terpentyny, octu i skrobi ziemniaczanej w identycznych proporcjach.
Jeśli jesteśmy posiadaczami mebli mahoniowych, warto od czasu do czasu natrzeć je piwem o temperaturze pokojowej, dębowym zaś dobrze zrobi solanka. Właściciele mebli jesionowych muszą zaś pamiętać, by zaraz po każdym myciu dokładnie i do sucha wytrzeć je szmatką. Zabytkowe, politurowane meble dobrze jest czyścić za pomocą amoniaku, pamiętając, by nie używać na nich dostępnych w sklepach preparatów do czyszczenia. Warto też pamiętać, że meble zdobione wymagają jeszcze bardziej troskliwej opieki – zrezygnujmy w ich przypadku ze szmatki czy szczotki, zastępując je delikatną szczoteczką do zębów.
Okna i drzwi drewniane – czyszczenie
Posiadając drewniane okna nie musimy wystrzegać się wody – pod warunkiem jednak, że w ich ramach nie ma większych szczelin i pęknięć, bowiem woda może za ich pośrednictwem dostać się do środka i uszkodzić strukturę drewna – kiedy więc takie zauważymy, powinniśmy od razu usunąć je za pomocą specjalnego wypełniacza. Do czyszczenia drewnianych drzwi użyć warto specjalnego preparatu, a ponadto – kiedy chodzi o drzwi zewnętrzne – nie podejmować się go w upalne, deszczowe lub bardzo mroźne dni. Zobacz: Renowacja okien drewnianych.
Do usuwania najbardziej uporczywych plam na drewnie warto użyć nafty – szczególnie dobrze sprawdza się ona w przypadku mebli wykonanych z orzecha. Do czyszczenia takich zabrudzeń przydatne okażą się też spirytus, wspomniany ocet czy płyn do mycia szyb.