Czyszczenie drewna – porady
Drewno jest popularnym materiałem stosowanym w branży budowlanej czy meblarskiej. Sprawdza się ono doskonale w wielu pomieszczeniach, ale utrzymanie go w czystości i skuteczne usuwanie zabrudzeń może niekiedy sprawić nieco problemów. Przedstawiamy najlepsze sposoby na czyszczenie elementów drewnianych tak, aby nie narazić ich na żadne uszkodzenia. Do ich czyszczenia należy podchodzić w różny sposób, w zależności od konkretnego rodzaju zabrudzeń.
Czyszczenie drewna z wosku
Do usuwania zabrudzeń z wosku należy zastosować przeznaczone do tego preparaty. Dobre produkty tego typu są zwykle bardzo uniwersalne, dzięki czemu poradzą sobie z dowolnym rodzajem wosku. Na zabrudzoną powierzchnię nanosimy pędzlem odpowiednią ilość preparatu, i następnie dokładnie trzemy szczotką albo wełną stalową – należy jednak zrobić to ostrożnie, aby nie uszkodzić drewna. Całość pozostawiamy na kilka minut i przemywamy drewno wilgotną szmatką.
Czyszczenie drewna z farby
Usuwanie z drewna starej i zaschniętej farby może wymagać użycia papieru ściernego lub nawet szlifierki (zobacz także: jak wybrać szlifierkę) – wówczas jest to najwygodniejsze. Ścieranie takich plam to dość delikatna czynność. Należy robić to powoli i ostrożnie, aby nie uszkodzić powierzchni drewna. Na rynku spotkamy się także z bogatym wyborem zmywaczy do farb. Mogą one być bardzo skuteczne, ale trzeba wybrać wśród nich produkt przeznaczony do konkretnego rodzaju farby.
Czyszczenie drewna z kleju
Plamy z kleju najlepiej jest usuwać jak najszybciej po ich powstaniu, zanim jeszcze klej zdąży wyschnąć. Po usunięciu kleju można wyczyścić drewno olejem lub nawet masłem – niemalże każdy tłuszcz dobrze się tutaj sprawdzi. Następnie przemywamy powierzchnię wilgotną szmatką i pozostawiamy do wyschnięcia.
Zobacz także: Szczotkowanie drewna
Usuwanie zabrudzeń, zacieków oraz ciemnych plam
„Zwykłe” zabrudzenia najlepiej jest usuwać za pomocą zwykłych preparatów do czyszczenia powierzchni drewnianych – należy jednak mieć świadomość jakie dokładnie drewno czyścimy i dobrać do niego odpowiedni produkt.
Częstym problemem są tak zwane białe plamy, czyli zacieki; do ich powstawania może przyczyniać się między innymi woda i alkohol. Można skutecznie je usunąć za pomocą lakieru samochodowego albo płynu do polerowania metali oraz wilgotnej szmatki.
W przypadku ciemnych plan, na przykład z atramentu, niezwykle ważne jest szybkie działanie – trzeba reagować zanim jeszcze atrament zdąży wniknąć w strukturę drewna. Najpierw osuszamy powierzchnię bibułką, a do wstępnego zmycia atramentu świetnie sprawdzi się mleko. Do dokładniejszego przemycia powierzchni dobrze sprawdzi się na przykład kwasek cytrynowy.