Treść główna

Porady Ciekawostki Dąb burgundzki – charakterystyka i zastosowanie

Dąb burgundzki – charakterystyka i zastosowanie

Dąb burgundzki to gatunek drzewa, należący do rodziny bukowatych. Jego łacińska nazwa to Quercus cerris. Znany jest również pod nazwą „dąb frędzelkowy”, która pochodzi od żołędzi, umieszczonych w charakterystycznych, kosmatych miseczkach. Drzewo pochodzi z Azji Mniejszej i z Europy południowo-wschodniej. Występuje zaś w klimacie śródziemnomorskim, łagodnym, chociaż bywa także szerzej sadzone w parkach czy ogrodach, ze względu na swój atrakcyjny wygląd. Co warto wiedzieć na jego temat?

dąb burgundzki

Dąb burgundzki – charakterystyka drewna

Dąb burgundzki jest drzewem dorastającym nawet do 35 metrów wysokości, o owalnej lub kulistej koronie, mocnym pniu i o grubej, szorstkiej korze. Posiada ona ciemnoszary kolor, a drewno jest wyjątkowo mocne i twarde – zresztą jak u większości dębów.

Zobacz także: dąb czerwony

Dąb burgundzki – zastosowanie drewna

Sam dąb burgundzki znajduje zastosowanie na terenie różnych parków, jako roślina ozdobna. Obsadza się nim promenady, dodając im uroku. Jeśli chodzi o przemysł, z tego rodzaju drewna wykonywane są przede wszystkim meble. Służy również do wykonywania ornamentów, elementów dekoracyjnych.

dąb burgundzki

Zobacz także: gatunki dębu

Dąb burgundzki – ciekawostki o drzewie

Warto wiedzieć, że kiedyś dąb burgundzki rósł na terenie całej Europy. W tej chwili jednak w stanie naturalnym występuje jedynie na jej południowych krańcach oraz w Azji Mniejszej. Stąd też bierze się jego popularna nazwa angielska, czyli „Turkey oak”, co oznacza tyle co „Dąb turecki”. Dąb burgundzki lubi ciepły klimat, dlatego też zniknął z północnych terenów naszego kontynentu gdy nadeszła epoka lodowcowa i klimat tutaj stał się dla niego nieodpowiedni. W tej chwili najlepiej sobie radzi, gdy posadzi się go na dobrze nasłonecznionych stanowiskach.

Zdjęcia: Franz Xaver via Wikipedia