Treść główna

Porady Ciekawostki Dąb czerwony

Dąb czerwony

Kilkaset lat temu z Ameryki Północnej do Europy został sprowadzony dąb czerwony. Do Polski gatunek ten został sprowadzony przez leśników w XIX wieku. Z drzewa uprawianego wyłącznie w celach ozdobnych stał się więc drzewem leśnym.

dąb czerwony

Dąb czerwony – charakterystyka

Dąb czerwony to drzewo, które dorasta do wysokości 25 metrów. Jego pędy są nagie i błyszczące kolorze brązowo-oliwkowym lub ciemnoczerwonym. To długowieczne drzewo, przez około 40 lat ma gładką korę. Zaczyna ona pękać dopiero, gdy drzewo osiągnie ten wiek. Liście dębu czerwonego mają charakterystyczne, głębokie, ostro klapowane wycięcia. Są one ułożone skrętolegle, mogą mieć długość nawet 25 centymetrów. Szczególnie pięknie dąb czerwony prezentuje się jesienią, gdy jego liście zaczynają przebarwiać się na kolor najpierw pomarańczowy, a później czerwony. Nazwa pochodzi od koloru liści jesienią. Owocem są grube, pękate żołędzie w kolorze brązowoczerwonym.

Zobacz także: gatunki dębu

dąb czerwony

Dąb czerwony – występowanie i uprawa

Dąb czerwony to drzewo, które bardzo chętnie sadzone jest w parkach. Chętnie wykorzystywane jest również do tworzenie alei. Również właściciele dużych ogrodów chętnie go sadzą. Szczególnie sprawdza się w tych urządzonych w stylu naturalistycznym. Dąb czerwony rośnie bardzo szybko, ma stosunkowo małe wymagania glebowe. Dobrze radzi sobie na żyznych glebach piaszczystych,gliniastych lub gliniasto-piaszczystych. Najlepiej rośnie na glebach o odczynie obojętnym, ale można go sadzić także na glebach, które mają odczyn lekko kwaśny.

Zobacz także: drewno dębowe

Dobrze rośnie zarówno na stanowisku słonecznym, jak i półcienistym, a nawet zacienionym. Znosi zanieczyszczenie powietrza, suszę i mróz, jest więc gatunkiem naprawdę bardzo odpornym i mało wymagającycm. Wadą dębu – nie tylko czerwonego – są spadające żołędzie, z których wyrasta mnóstwo siewek. Posadzenie dębu czerwonego w ogrodzie to sposób na to, aby zamieszkały w nim ptaki – żołędzie są przysmakiem dla sójek.

Dąb czerwony – zastosowanie

Drewno dębu czerwonego wykorzystywane jest na podłogi, meble, boazerie i inne elementy wyposażenia wnętrz. Drewno to jest twarde, ma gorszą jakość niż drewno rodzimych gatunków europejskich.

Zdjęcia: Jason Hollinger, Famartin via Wikipedia