Treść główna

Porady Ciekawostki Dąb – klasyka i piękno

Dąb – klasyka i piękno

Od wielu stuleci uważa się dąb za symbol ogromnej siły – świadczyć o tym może chociażby fakt, iż wieńce z dębowych listków były w Rzymie ozdobą głów nie tylko cezarów, ale również innych zwycięskich wodzów. Dęby rosną na naszej planecie już od 65 milionów lat i są naprawdę długowieczne – szacuje się, że przeciętnie okres ich życia to ponad 700 lat. W Polsce występuje jedynie 6 z 200 gatunków dębu, jednak faktycznie wykorzystuje się jedynie 3 z nich. Mianowicie chodzi o dąb szypułkowy, bezszypułkowy oraz dąb czerwony.

dąb

Dąb – charakterystyka

Początkowo drewno dębowe jest szarożółte, jednak wraz z upływem czasu zaczyna ciemnieć do barwy jasno lub ciemnobrązowej. Charakterystyczne dla dębu są proste słoje o różnej wielkości. Zazwyczaj słoje rozmieszczone są nierównomiernie.

Dąb i jego właściwości

Dębina to przede wszystkim drewno ciężkie, twarde i średnio podatne na kurczenie. Zaletą jest bez wątpienia łatwość, z jaką poddaje się obróbce: dość łatwo jest je wygiąć, skleić czy zabarwić. Jako wadę natomiast wskazać można żmudny proces polerowania. Z drugiej jednak strony świadczy to o naprawdę ogromnej wytrzymałości. Wydaje się to być istotne zwłaszcza wtedy, gdy decydujemy się na drewnianą podłogę. Wybierając drewno na podłogę, warto rozważyć dąb, ponieważ dębina nie będzie się zbyt łatwo ścierała.

Dębina to materiał, który trzeba umiejętnie i starannie suszyć, w przeciwnym razie możliwe jest powstawanie pęknięć. Warto również wiedzieć, że jest to drewno zawierające spore ilości garbników, co sprawia, że kontakt ze związkami żelaza może powodować jego odbarwienie. Uważa się, że im szersze są słoje dębiny, tym jest ona twardsza. Z kolei niewielkich rozmiarów słoje to znak, że drewno jest miękkie, podatne na ścieranie. Dąb odporny jest na działanie wody.

obróbka drewna

fot. obrabianie drewna

Zastosowanie drewna dębowego

Dębina jest powszechnie wykorzystywana do wyrobu mebli oraz podłóg (można tu wymienić tradycyjną klepkę). Stosowana jest także w produkcji boazerii. Drewno dębowe to również nierzadko materiał opałowy. Dębina ceniona jest zwłaszcza w szkutnictwie oraz w stolarstwie. Najbardziej wytrzymałe gatunki używane są do wyrobu żaluzji i okiennic zewnętrznych, produkuje się z nich także schody.

Klasy drewna i zakres cenowy

Jeśli chodzi o przedział cenowy dla klepki dębowej, ceny wahają się średnio od 75 do 90 zł za deskę o wymiarach 16x70x250. Można zauważyć nieznaczny wzrost cen dla desek o barwie ciemniejszej – ceny zaczynają się wtedy od 90 zł za sztukę o podanych wymiarach. Dąb czerwony charakteryzujący się czerwonym zabarwieniem słoi to świetna alternatywa dla osób, które nie są przekonane do buku, jesionu czy dębu zwyczajnego. Cena w tym przypadku nie jest problemem, gdyż dla podanych wcześniej wymiarów cena za sztukę to koszt od 75 do 85zł.

dąb schody drewniane

Cena w dużej mierze zależy od gatunku drewna – wyróżnić można trzy klasy. Cena dębu trzeciej kategorii, jeśli chodzi o parkiety to ok. 60zł za metr kwadratowy. W obrębie tej klasy występują sęki o większych średnicach, poszczególne elementy mogą być zróżnicowane pod względem barwy oraz usłojenia. II klasa to koszt nieco wyższy, ponieważ ceny zaczynają się z reguły od 70 zł za metr kwadratowy. Średnica słojów nie może być większa niż 6 mm, możliwe są nieznacznie różnice w wyglądzie poszczególnych części parkietu. I klasa dębu kosztować będzie przynajmniej 75 zł za metr kwadratowy, tutaj jednak nie występują sęki.

Zobacz także: Rattan i jego zastosowanie.