Dary natury: cytryniec chiński i jego owoce
Cytryniec chiński to gatunek rośliny z rodziny cytryńcowatych, który spotkać można w naturalnym środowisku przede wszystkim na terenie Dalekiego Wschodu – w Rosji i w Chinach. Jego inna, międzynarodowa nazwa to Schisandra chinensis. Cytryniec chiński uznawany jest za roślinę leczniczą, posiadającą wiele zdrowotnych właściwości – a opinia taka nie jest jedynie współczesna, jako że w medycynie ludowej wykorzystuje się ją już od tysiącleci. Najzdrowsze części tej rośliny to owoce – czerwone, kuliste jagody. Warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej!
Cytryniec chiński – właściwości i działanie
Cytryniec chiński posiada mnóstwo cennych właściwości, wpływając pozytywnie nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również i psychiczną kondycję człowieka. Powinien być stosowany w stanach osłabienia organizmu – gdy jesteśmy zdenerwowani, zestresowani, zmęczeni. Może być stosowany u osób aktywnych fizycznie oraz u zawodowych sportowców, ponieważ podnosi wydajność i odporność organizmu. Inne jego działania to wspomaganie leczenia chorób serca, normalizowanie poziomu cholesterolu oraz poziomu cukru we krwi, jak również ochronny wpływ na wątrobę. Wszystko dlatego, że zawiera lignany, które zapobiegają uszkodzeniom wątroby oraz przyspieszają jej regenerację.
Zobacz także: kora i owoce kruszyny
Cytryniec chiński – zastosowanie rośliny
Cytryniec chiński uznawany jest za roślinę leczniczą – i w związku z tym owoce oraz nasiona są surowcem lekarskim, z których można wytwarzać przeróżne, zdrowotne wyciągi i nalewki. Nadają się zresztą również do tworzenia pysznych (a przy okazji zdrowych) dżemów i konfitur. Warto również wiedzieć, że cytryniec chiński jest rośliną ozdobną i w takiej wersji można go napotkać również i w Polsce. Sadzi się go w parkach i ogrodach, gdzie dorasta nawet do 15 metrów i kwitnie od maja do czerwca. Olejek pozyskiwany z kory może zaś być wykorzystywany w przemyśle perfumeryjnym, z uwagi na swój piękny zapach.
Zobacz także: owoce głogu
Cytryniec chiński – pozyskiwanie i przetwarzanie
Z owoców cytryńca chińskiego tłoczy się sok, suszy się je, mrozi, albo przetwarza w postać przeróżnych konfitur, nalewek czy dżemów. W jednej kiści jest od 10 do 40 owoców, posiadających 1 lub 2 nasiona.
Zdjęcia: FriedC, Vladimir Kosolapov via Wikipedia