Treść główna

Porady Ciekawostki Dary natury – goździki

Dary natury – goździki

Goździki to wysuszone, nierozkwitłe pąki drzewa goździkowego (goździkowiec korzenny, czapetka pachnąca), o ciemnobrunatnej barwie i nieco piekącym smaku. To roślina z rodziny mirtowatych, uprawiana w klimacie równikowym. Właściwości, aromat i smak goździków sprawiły, iż są one wykorzystywane jako przyprawa w przemyśle spożywczym.

goździki

Jakie właściwości mają goździki?

Goździki posiadają liczne przeciwutleniacze, które doskonale oddziałują na cały organizm człowieka, przede wszystkim zapobiegając starzeniu się skóry, a także powstawaniu nowotworów. Znane są jako doskonały środek oczyszczający organizm. Ponadto polecane są w przeziębieniach i stanach osłabienia odporności – wzmacniają bowiem organizm, który też szybciej jest w stanie poradzić sobie z chorobą. Właściwości goździków sprawiają też, że można je stosować jako środek na infekcje i zranienia.

Zobacz także: Dary natury – olejek kamforowy

Aromat i smak goździków spowodował także, iż są one polecane jako środek odświeżający oddech – wystarczy rozgryźć kilka ziarenek. Ponadto pozytywnie wpływają na układ pokarmowy, regulując jego pracę i wzmagając apetyt. Goździki to samo zdrowie!

Goździki i ich zastosowanie

Olejek goździkowy używany jest w stomatologii do łagodzenia bólu zęba. Prócz medycyny, goździki znajdują zastosowanie przede wszystkim w kuchni – jako przyprawa do kompotów, marynat, wypieków, konfitur i herbat.

goździki

Goździki znajdują również zastosowanie w wędliniarstwie – do tworzenia smacznych marynat – a także do wyrobów niektórych gatunków wina i papierosów (w Indonezji miesza się je z tytoniem).

Zobacz także: Dary natury – cynamon

Gdzie kupić goździki i ile kosztują?

Goździki można kupić w wersji sproszkowanej oraz w postaci całych, wysuszonych pąków. Można je kupić w każdym sklepie spożywczym, a także w sklepach internetowych. Z pewnością będą także na półkach w sklepach z ziołami i ze zdrową żywnością. Jest to bowiem bardzo popularna przyprawa.
Jeśli chodzi o cenę, nie jest wcale wysoka – za 10 dekagramów goździków zapłacimy od nieco ponad złotówki do kilku złotych (w zależności od sklepu, w którym robimy zakupy).

Zdjęcia: Wikipedia