Treść główna

Porady Ciekawostki Dary natury: herbata z liści bambusa

Dary natury: herbata z liści bambusa

Bambus to wieloletnia roślina o drewniejących łodygach, należąca do rodziny wiechlinowatych, występująca w tropikalnej i subtropikalnej części Azji oraz w wielu miejscach w uprawie. Z liści tej rośliny można wytwarzać napar, który posiada szereg zdrowotnych właściwości. Jakie ma zastosowanie i gdzie można go kupić?

herbata z liści bambusa, bambus

Herbata z liści bambusa – właściwości

Herbata parzona z liści bambusa jest bardzo zdrowa i pyszna. Pomaga między innymi obniżyć poziom cukru we krwi, a także usprawnić działanie układu pokarmowego. Przyspiesza utratę wagi i to bez zagrożenia wystąpieniem efektu jo-jo. Ponadto herbata posiada działanie przeciwutleniające, co oznacza że opóźnia procesy starzenia w ciele człowieka. Chroni tym samym komórki przed niszczeniem i pojawianiem się procesów chorobowych, takich jak nowotwory. Herbatka uspokaja, dobrze wpływa na serce i cały układ krwionośny, jak też na układ oddechowy. Wykazuje działanie przeciwzapalne i oczyszczające.

Zobacz także: herbata z liści morwy

Herbata z liści bambusa – zastosowanie

Herbatka z liści bambusa może być stosowana w postaci naparu o działaniu zdrowotnym lub kosmetycznym. Warto wiedzieć, że nie tylko wspomaga zdrowie pewnych narządów i układów, ale również i pomaga poprawić wygląd zewnętrzny. Wpływa bowiem na wygląd włosów, skóry i paznokci. Bambus sprawia, że włosy i paznokcie są silniejsze, a skóra bardziej elastyczna.

herbata z liści bambusa, bambus

Zobacz także: herbata z liści oliwnych

Herbata z liści bambusa – pozyskiwanie i przetwarzanie

Napar w postaci herbaty wykonywany jest z posiekanych liści. Nie są to zwykle liście świeże, lecz przygotowane tak jak susz do innych rodzajów herbat. Aby zaparzyć poprawnie taką herbatkę, należy 1 gram liści bambusa zalać 200-250 mililitrami wody, o temperaturze 80-85 stopni Celsjusza.

Herbata z liści bambusa – gdzie ją kupić?

Herbatę z liści bambusa można kupić w wielu miejscach – w sklepach ze zdrową żywnością i w herbaciarniach. Przy tym oczywiście mowa zarówno o sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Bambus jest też częstym dodatkiem do innych rodzajów herbat, dlatego warto dokładnie sprawdzać skład niektórych herbatek – może uda się na niego natrafić.