Treść główna

Porady Ciekawostki Dary natury – herbata z liści morwy

Dary natury – herbata z liści morwy

Ekstrakt lub herbata z liści morwy białej wykazuje wiele cennych właściwości. Największą zaletą takiego naparu jest silne działanie antyhiperglikemiczne – herbata z morwy pomaga w leczeniu cukrzycy oraz otyłości.

herbata z liści morwy

Cenne właściwości morwy

Ostatnie badania wykazały, że nie tylko liście, ale i kora oraz owoce morwy zawierają biologicznie aktywne substancje, które pozytywnie wpływają na zdrowie:

  • pomagają one regulować gospodarkę insulinową (czym powinni zainteresować się zwłaszcza diabetycy),
  • wspomagają działanie układów nerwowego, krwionośnego i sercowo-naczyniowego (przez co wspierają walkę z chorobą Alzheimera, anemią oraz miażdżycą),
  • wykazują działanie wybielające (dlatego wyciągi z liści morwy używane są w kosmetykach do pielęgnacji twarzy).

Zobacz także: herbata moringa

W jaki sposób herbata z liści morwy białej pozwala redukować wchłanianie cukru? Morwa ogranicza przekształcanie się cukrów w glukozę; część niestrawionych węglowodanów zostaje zatem wydalona z organizmu. Tym samym herbatka z morwy pomaga utrzymać stabilny poziom cukru we krwi, a jednocześnie ograniczyć powstawanie tkanki tłuszczowej.

herbata z liści morwy

Odmiany morwy

Drzewo pierwotnie występujące jedynie w Chinach z czasem rozprzestrzeniło się także na inne kontynenty, a w XI wieku trafiło do Europy. W świecie roślin występuje kilka gatunków morwy, w tym odmiana biała, czarna oraz czerwona. W Polsce spotykamy jedynie morwę białą, przy czym z względu na jej fioletowo-czarne owoce bywa ona mylona z pozostałymi odmianami.

Zastosowanie morwy

Początkowo Chińczycy uprawiali morwę ze względu na hodowlę jedwabnika, którego gąsienice żywią się liśćmi rośliny. Morwa biała wykazuje właściwości lecznicze. Oprócz omówionych już zastosowań wykorzystywano ją także jako środek regenerujący siły oraz przy chorobach żołądka, biegunkach i gorączce.
Pędy i liście morwy zawierają hormon wzrostu – z tej przyczyny w Chinach podawano napar wolno rosnącym i wątłym dzieciom. Roślina bywa także sadzona w celach ozdobnych; nierzadko tworzy wysokie żywopłoty.

Zobacz także: herbata z liści wiśni

Gdzie można kupić morwę białą?

W Polsce nie stanowi to żadnego problemu: morwa biała jest dostępna w każdej postaci, jako gotowe do zaparzenia liście czy też składnik suplementów diety. Zarówno saszetki ekspresowej herbaty jak i słodkie, suszone owoce morwy są dostępne ze sklepach ze zdrową żywnością. W aptece można zaś dostać tabletki z ekstraktem roślinnym. Warto także zakupić sadzonki krzewów i zasadzić je we własnym ogrodzie.