Treść główna

Porady Ciekawostki Dary natury – kauczuk naturalny

Dary natury – kauczuk naturalny

Kauczuk naturalny to niezwykle elastyczne tworzywo, pozyskiwane poprzez koagulację lateksu, zbieranego najczęściej z kauczukowca brazylijskiego. Tworzywo to jest niezwykle popularne, a zapotrzebowanie na nie jest duże – wytwarza się z niego ponad 40 tysięcy różnych wyrobów.

kauczuk, kauczukowiec

Kauczuk naturalny – pozyskiwanie

Kauczukowiec brazylijski to drzewo rosnące w wilgotnym, tropikalnym klimacie. Do produkcji kauczuku wykorzystuje się te rośliny, które mają od 5 do około 25 lat. Kauczuk naturalny to jednak składnik soku mlecznego znacznie większej ilości roślin – około 2 tysięcy. Czasem kauczuk naturalny uzyskuje się również z gwajuli srebrzystej oraz mniszka kok-sagiz.

Jaki jest sekret jego pozyskiwania? Na drzewach wykonuje się nacięcia, poniżej których umieszczane jest naczynie – spływa do niego wydobywający się z wnętrza sok mleczny. Zbiera się go po około 5-8 godzinach od nacięcia drzewa, a następnie albo formuje w wykorzystywane w przemyśle bryły, albo transportuje do zakładów przemysłowych, gdzie wytwarza się z niego różnorakie przedmioty.

Zobacz także: Kokos – orzech kokosowy

Kauczuk naturalny – właściwości

Właściwości kauczuku znane są już od wieków – to bowiem rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej i Środkowej wpadli na pomysł jego pozyskiwania. Europejczycy jedynie udoskonalili całą produkcję.

kauczuk, kauczukowiec

Tworzywo to jest przede wszystkim niezwykle elastyczne, łatwo rozpuszcza się w węglowodorach alifatycznych i aromatycznych oraz w węglowodorach chlorowanych. Ponadto jest dobrym dielektrykiem. Kauczuk naturalny posiada również najszerszy zakres twardości. Maksymalna temperatura jego eksploatacji wynosi 75-100 stopni Celsjusza.

Kauczuk naturalny – zastosowanie

Z kauczuku naturalnego można wytwarzać (i wytwarza się) wiele przydatnych przedmiotów. Są to między innymi uszczelki, pasy transmisyjne, maty przeciwwstrząsowe, nalepki, taśmy samoprzylepne, kleje, rękawiczki oraz produkty farmaceutyczne (ponad 400 różnych).

Kauczuk w każdym domu gości za sprawą gumki do mazania, odkrytej w 1770 roku oraz opon, które uzyskano dzięki poddaniu kauczuku procesowi wulkanizacji. W wyniku tego procesu uzyskuje się bowiem gumę.

Kauczuk naturalny – gdzie można go kupić?

Czy kauczuk naturalny może nabyć każdy z nas? Oczywiście – jest to bowiem surowiec, który możemy w dowolnej ilości zamówić na przykład w różnych sklepach internetowych. Wszędzie też znajdziemy wytworzone z niego produkty.

Jego cena jeszcze kilka lat temu była bardzo wysoka – na szczęście obecnie Polacy mogą odetchnąć z ulgą. Za kauczuk naturalny w tym momencie trzeba zapłacić 171,40 jenów japońskich za kilogram. W przeliczeniu daje to nieco ponad 5 złotych.